Na co komu praworządność

opublikowano: 12-10-2020, 22:00

Na tak postawione pytanie odpowiada prawnicza organizacja IBA w swojej najnowszej kampanii, ważnej również dla biznesu.

Zadbaj o praworządność, a ona zadba o Ciebie — podkreśla Horacio Bernardes Neto, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników (International Bar Association, IBA). Słowa przewodniczącego IBA to zarazem hasło rozpoczętej właśnie kampanii stowarzyszenia na rzecz praworządności w Polsce, składającej się na jego program edukacyjny. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na ten temat i pomoc różnym środowiskom. IBA kieruje pewne treści wprost do przedsiębiorców — wskazując, że praworządność nie jest abstrakcją i dotyczy każdego, a jej łamanie szybko obraca się przeciwko nam.

„Praworządność jest po to, by każdy z nas — znajdując się w podobnej sytuacji, nie musiał bać się, że w starciu z państwem, urzędem czy politykiem jest skazany na porażkę” — czytamy w dziale kampanii poświęconym przedsiębiorcom.

Pokazano tam zarazem przykładowe konsekwencje przypadków w biznesie, w których ta praworządność nie działa. Jeden z takich przykładów odnosi się do obecnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19 — gdy właściciel firmy uważa, że państwo nie zapewniło wystarczającego wsparcia i chce w tej sprawie protestować. Tymczasem inni zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy rezygnują z udziału w protestach, gdyż policja zatrzymuje uczestników, sanepid nakłada wysokie kary administracyjne i boją się nagonki. IBA wymienia wiele sytuacji, w których przedsiębiorcy chcieliby walczyć o swoje prawa — w sporze z urzędem skarbowym, który naliczył za wysoki podatek, z klientem powiązanym z wojewodą, który żąda łapówki w zamian za umożliwienie prowadzenia działalności w regionie, albo z zagranicznym kontrahentem, który zniknął bez opłacenia faktur i nie stawi się przed polskim sądem, bo według adwokatów dłużnika istnieją wątpliwości co do niezależności naszego wymiaru sprawiedliwości.

W takich sytuacjach może znaleźć się mała piekarnia, zakład poligraficzny, producent mebli biurowych, podwykonawca dużej firmy technologicznej, restaurator, tłumacz, lekarz prowadzący prywatny gabinet czy nestor firmy rodzinnej, których niezależnie od wspomnianych przykładowych sporów może w przyszłości — po latach regularnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne — czekać jeszcze walka z ZUS o naliczenie właściwej, a nie zaniżonej emerytury.

„Wszyscy powinniśmy pilnować, by nikt nie naruszał filarów praworządności. To jak kupienie ubezpieczenia” — podkreśla IBA w swojej kampanii.

Wszelkie materiały, także filmowe, są dostępne na stronie www.nacokomupraworzadnosc.pl. Wyjaśniono tam nie tylko filary praworządności tworzące fundament tego, jak powinno być zorganizowane państwo, ale też jak przestrzeganie — bądź nie — określonych zasad wpływa na dane środowisko.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane