Na fali wznoszącej

opublikowano: 03-06-2015, 00:00

Według danych GUS za lata 2013 i 2014, aż 82 proc. dużych spółek w Polsce używa systemów ERP.

Najwięcej wdrożeń było jednak w średnich przedsiębiorstwach — w 2014 r. odsetek rozwiązań tej klasy wzrósł w nich z 38 do 49 proc. rok do roku. Wśród małych firm (od 10 do 49 pracowników) w analizowanym okresie odsetek posiadających takie narzędzia wzrósł z 11 do 15 proc. A sięgają po nie, aby dorównać prężniej działającej konkurencji lub nawet ją prześcignąć.

— Firmy inwestują już nie tylko w podstawowe narzędzia na potrzeby logistyki, produkcji czy finansów. Poszukują też zaawansowanych rozwiązań pomagających optymalizować lub automatyzować kolejne sfery i operacje. Przykładem może być integracja oprogramowania ERP z systemami sterowania produkcją, zaawansowane narzędzia planistyczne czy analityczne spod znaku big data — mówi Michał Guzek, partner zarządzający w Hicronie. O popularności rozwiązań ERP decyduje m.in. ich coraz lepsze dostosowanie do potrzeb klientów. Jak zapewnia Tomasz Niebylski, menedżer ds. przedsprzedaży w SAP Polska, renomowani producenci IT dostarczają rozwiązania, które odpowiadają na oczekiwania firm z różnych gałęzi gospodarki niezależnie od ich wielkości, skali działania i profilu usług.

— Przykładem jest nasza firma. Mamy narzędzia dla 27 branż, które są wzbogacone o dodatkowe funkcje przeznaczone dla różnych sektorów, jak proces billingowy dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej, czyli m.in. dostawców energii elektrycznej, ciepła, gazu lub wody — informuje Tomasz Niebylski. Dawniej na systemy ERP mogły sobie pozwolić głównie korporacje. Dziś nie trzeba kupować licencji. Z oprogramowania można korzystać w tzw. chmurze obliczeniowej, czyli mieć do niego dostęp przez internet, płacąc comiesięczny abonament. Dzięki temu przybywa wdrożeń w najmniejszych firmach.

Na rozpowszechnianie rozwiązań ERP wpływają też fundusze unijne w nowej perspektywie budżetowej na lata 2014-20. Pieniądze na inwestycje w IT będą pochodziły ze źródeł krajowych (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój), regionalnych (regionalne programy operacyjne — RPO) i programu Polska Wschodnia dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

— Najważniejszym źródłem finansowania wdrożeń związanych z zakupem technologii teleinformatycznej są regionalne programy operacyjne. Na 15 RPO przeznaczono około 60 proc. funduszy strukturalnych — wskazuje Joanna Dominiak, dyrektor ds. finansowania małych i średnich przedsiębiorstw w Comarch ERP. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu