Na foreksie optymizm przygasł

Wojciech Dembiński
opublikowano: 04-01-2001, 00:00

Na foreksie optymizm przygasł

Opublikowane we wtorek zaskakująco dobre dane o deficycie obrotów bieżących w listopadzie przyczyniły się do wyraźnego wzrostu wartości złotego, który był kontynuowany także w środę. Na otwarciu wczorajszej sesji kurs dolara wyniósł 4,0660 zł w porównaniu z wtorkowym kursem zamknięcia 4,08 zł. W stosunku do euro wartość złotego spadła, co wynikało ze zmiany parytetu euro/dolar na rynkach zagranicznych. Na początku dnia kurs euro wyniósł 3,8770 zł wobec 3,8567 zł dzień wcześniej.

Dobre nastroje dealerów popsuł jednak Bogusław Grabowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, który w wywiadzie dla agencji Reutersa stwierdził, że umocnienie złotego w ostatnim okresie było nadmierne, a utrzymanie w 2001 r. trendów spadkowych inflacji i deficytu obrotów bieżących wydaje się mało realne. Około godziny 14.00 waluta amerykańska kosztowała 4,0920 zł, notowania euro wzrosły do ponad 3,90 zł.

Informacja o cenach żywności w drugiej połowie grudnia, które wzrosły o 0,2 proc., nie wywołała żadnych negatywnych reakcji uczestników rynku walutowego. Około godziny 16.30 dolara wyceniano na 4,10 zł, zaś euro na 3,8950 zł.

Na zagranicznych forexach waluta krajów Piętnastki kolejny dzień zyskiwała na wartości w stosunku do dolara. Kurs euro wzrósł do najwyższego od pięciu miesięcy poziomu 0,9570 dolara, jednak w godzinach popołudniowych euro potaniało do 0,9480 dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na foreksie optymizm przygasł