Na giełdach w Europie nadal dominują spadki

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 17-08-2001, 13:25

Pogłębiają się spadki na europejskich giełdach. Najsłabszymi papierami okazują się spółki, które większość swoich przychodów otrzymują w amerykańskiej walucie. Najsłabszym parkietem ponownie jest Frankfurt, gdzie gracze wciąż nie mogą pogodzić się z zerową dynamiką Niemiec w II kwartale. Ostrą przecenę zdołały za to powstrzymać akcje koncernu farmaceutycznego Bayer.

Początek sesji zapowiadał zupełnie inny scenariusz. Po pozytywnym zakończeniu czwartkowej sesji w USA oraz znakomitych danych o gospodarce francuskiej (w drugi z rzędu wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu; spadek bezrobocia) i włoskiej (spadek inflacji w lipcu), wszystkie główne indeksy znajdowały się nad kreską. Potem jednak zaczęły spadać futures na amerykańskie indeksy i Europa podążyła ich śladem.

Tracą udziałowcy Thomson Multimedia i DaimlerChrysler, które ponad 50 proc. obrotów generują w USA. Powodem jest spadający kurs dolara i ostrzeżenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że może być jeszcze gorzej.

Bank Lehman Brothers obniżył cenę docelową dla akcji operatorów komórkowych Vodafone i Orange, co zaowocowało ich przeceną. Wzrósł kurs Altana, niemieckiej firmy farmaceutycznej, która ogłosiła korzystne rezultaty testów Roflumilastu, eksperymentalnego leku m.in. na astmę. Informacja ta zaowocowała wzrostem wyceny koncernów chemicznych w Niemczech – zyskują m.in. BASF, Bayer, Degussa i Henkel.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdach w Europie nadal dominują spadki