Na giełdach w USA panują mieszane nastroje

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 26-09-2002, 20:47

Ze środowego entuzjazmu na amerykańskich giełdach niewiele już zostało. Po udanym początku sesji, wywołanym dobrymi danymi makroekonomicznymi, indeksy stopniowe spadają. Lepsze nastroje panują na parkiecie NYSE.

Indeks Dow Jones rośnie drugą sesję z rzędu. Motorem napędowym wskaźnika są papiery General Motors, które zyskują 4 proc. po zapowiedziach lepszych czasów dla europejskiego rynku aut.

Chociaż indeksy tego nie obrazują, na rynku jest bardzo nerwowo. W fatalnych nastrojach są udziałowcy Hewlett-Packard (-6 proc.) i Nortela (-11 proc.). Pierwsza ze spółek zamierza zwolnić następne 1,8 tys. osób. Druga ostrzegła przed słabymi wynikami w III kwartale. Wieści z Nortela, producenta sprzętu telekomunikacyjnego, przeceniły też konkurencyjnego Lucent Technologies (-7 proc.).

Mieszane nastroje panują na rynku chipów. Zapowiedź 15-proc. wzrostu sprzedaży telefonów komórkowych przez Nokię wzmocniła Qualcommi RF Micro Devices, producentów półprzewodników telekomunikacyjnych. Spada za to mocno kurs Micron Technology, bo agencja Standard & Poor’s obniżyła perspektywę ratingu dla producenta pamięci komputerowej do „negatywnej”.

Lekko spada kurs Aetna. Ubezpieczyciel rezygnuje z niedochodowych klientów, a to pociąga konieczność zwolnienia 9 proc. załogi.

Gwiazdą notowań są walczące o przetrwanie linie United Airlines. 30-proc. zwyżka wynika ze zgody związków zawodowych na cięcie płac o 5 mld USD w ciągu najbliższych pięciu lat. Związkowcy nie zgodzili się jednak, by na płacach zaoszczędzić 9 mld USD w ciągu sześciu lat, co proponował zarząd linii.

Poprawa notowań na NYSE to głównie efekt danych makro. Liczba nowych bezrobotnych nieoczekiwanie spadła do 406 tys. Sprzedaż nowych domów w sierpniu wzrosła o 1,9 proc., a zamówienia na dobra trwałego użytku spadły tylko o 0,6 proc. wobec oczekiwanych 3,4 proc.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA panują mieszane nastroje