Na giełdach w USA umiarkowaną przewagę ma popyt

28-10-2003, 16:47

Na amerykańskich giełdach przeważają wzrosty. Do kupowania akcji skłaniają inwestorów zarówno dobre wyniki spółek, jak i wskazujące na ożywienie gospodarcze dane makro. Dużym popytem cieszą się akcje spółek branży komputerowej, a także biotechnologicznych.

Przed rozpoczęciem notowań inwestorzy dowiedzieli się o wzroście zamówień na dobra trwałego użytku, a także wyższym niż oczekiwano wskaźniku zaufania konsumentów. Dobre wyniki kwartalne przedstawiło szereg spółek, wciąż duże znaczenie mają także wiadomości z rynku M&A, gdzie ostatnio nastąpiło wyraźne ożywienie.

Średni zysk 330 spółek z indeksu S&P500, które już przedstawiły wyniki kwartalne, wzrósł o 21,6 proc. To najlepszy wynik od pierwszego kwartału 2000 roku. Co równie istotne, 65 proc. spółek informowało o zyskach większych niż prognozowano.

W pierwszej fazie wtorkowej sesji wyraźnie rosła cena papierów R.J Reynolds. Inwestorzy kupują jego akcje mimo iż przedstawił on rekordowo dużą stratę kwartalną. Powodem jest przejęcie przez spółkę amerykańskich aktywów British American Tobacco, co automatycznie oznacza wejście przez nią na drugie miejsce rankingu amerykańskiej branży tytoniowej.

Drożeją akcje spółek komputerowych, m.in. Hewlett-Packarda i Intela. Sygnałem do ich kupna dał Taiwan Semiconductor. Największy na świecie podwykonawca chipów, którego klientami są najwięksi przedstawiciele branży komputerowej, poinformował o pięciokrotnym wzroście kwartalnego zysku.

Popytem cieszą się akcje spółek biotechnologicznych. Biogen zaskoczył pozytywnie rynek informując o 30 proc. wzroście kwartalnego zysku i 20 proc. wzroście przychodów. Drożeją także papiery spółek Genetech i Amgen.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdach w USA umiarkowaną przewagę ma popyt