Na giełdzie dalsze spadki, perspektywy mizerne

opublikowano: 05-09-2002, 16:23

WARSZAWA (Reuters) - Czwartkowa sesja przyniosła kolejny spadek cen akcji na warszawskiej giełdzie wywołany złymi nastrojami na świecie. Analitycy i maklerzy coraz częściej powtarzają, że jeśli na rynkach globalnych nie dojdzie do szybkiej poprawy nastrojów, WIG20, najważniejszy indeks GPW, zacznie wkrótce testować 1000 punktów.

WIG20 spadł dzisiaj o 1,2 procent do 1.039,2 punktu. Spadły ceny niemal wszystkich wielkich firm, choć spadki nie były tak dramatyczne jak w środowe przedpołudnie, kiedy rynek powędrował w dół o 3,5 procent. Obroty zmniejszyły się w czwartek do 89 milionów złotych z 223,5 miliona w środę.

"Mamy małe obroty, ponieważ przez ostatnie dwa dni spadliśmy o około sześć procent. Tempo spadków było szokujące. W związku z tym musi pojawić się jakiś nowy zapalnik, żeby inwestorzy chcieli sprzedawać akcje przy tych cenach. Najpierw muszą się do nich przyzwyczaić" - powiedział Paweł Karczewski, makler DB Securities.

"Sądzę, że rynek będzie dalej spadać, ponieważ nastroje są złe, a na giełdach zachodnich też nie widać poprawy" - dodał.

Wśród nielicznych spółek, które w czwartek zyskały na wartości znalazł się Softbank, który po gwałtowanej, środowej jeździe w dół o niemal jedną piątą, zyskał dziś 1,4 procent rosnąc do 10,85 złotego. Analitycy są zdania, że było to odreagowanie na znaczącą przecenę spółki, która często zyskuje i traci więcej niż cała branża.

Analitycy są zdania, że najbliższe sesje upłyną pod dyktando ruchów cen na giełdach zagranicznych, gdzie nastroje wciąż pozostają słabe - rynki obawiają się wojny Stanów Zjednoczonych z Irakiem i tego, że na długo oczekiwane ożywienie gospodarcze przyjdzie jeszcze długo poczekać.

"Rynek ma tendencję do przejścia w trend spadkowy. Być może przyhamuje przy poziomie 1000 punktów, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego co dziać się będzie na świecie. Jeśli tam nadal panować będą złe nastroje, WIG20 może spaść poniżej tej psychologicznego granicy" - powiedział Grzegorz Zaniewski, analityk z IDM Kredyt Banku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na giełdzie dalsze spadki, perspektywy mizerne