Na GPW niewiele się dzieje

(Artur Szymański)
opublikowano: 29-12-2005, 11:47

Ocieplenie giełdowej koniunktury na giełdach zachodnich oraz na Węgrzech pozwala także indeksom warszawskiej giełdzie na niewielki wzrost wartości. Obroty oczywiście są nieduże, zapowiada się kolejny nudny dzień.

Ocieplenie giełdowej koniunktury na giełdach zachodnich oraz na Węgrzech pozwala także indeksom warszawskiej giełdzie na niewielki wzrost wartości. Obroty oczywiście są nieduże, zapowiada się kolejny nudny dzień.

Przed południem wartość handlu akcjami największych dwudziestu spółek wynosi około 130 mln zł. To mniej więcej tyle samo co wczoraj o tej porze. Z tym że dziś mamy do czynienia z niewielką zwyżką giełdowych indeksów, która tak na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia. Nie przy takich niewielkich obrotach.

Zwłaszcza że około 50 mln zł obrotu to zasługa umówionych transakcji walorami BZ WBK i Netii, których kursy tracą odpowiednio 1,2 oraz 0,8 proc. Wczorajsze straty odrabiają PKN Orlen oraz duet Pekao SA – Bank BPH, lecz przy minimalnych obrotach. Andrzej Mikosz, minister skarbu na przyszły tydzień zapowiedział negocjacje z UniCredito Italiano w sprawie fuzji obu banków. Póki co MSP chce, aby w ciągu miesiąca Włosi sprzedali wszystkie posiadane akcje BPH.

Podobnie jak wczoraj, przedwczoraj i kilku przedświątecznych sesjach tak i dziś więcej się dzieje na szerokim rynku, gdzie „mieszają” spekulanci. Niepodzielnie króluje Capital Partners odrabiający większość strat z wczorajszego zamknięcia. Powodzeniem cieszą się też Skotan i Alchemia, czyli spółki ze stajni Romana Karkosika.

Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast Energoaparatura, oddająca część wczorajszej wysokiej zwyżki notowań, oraz FON. Główny akcjonariuszy spółki, prywatny inwestor Artur Zieliński, sprzedał 22 grudnia 1,1 mln akcji. W efekcie jego udział w akcjonariacie FON spadł do 2,51 proc. z około 10 proc. Żeby było śmieszniej – był on inicjatorem NWZA, które ma zdecydować o nowej emisji akcji z prawem poboru i wejścia w nowy biznes – produkcję konstrukcji metalowych. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane