Na GPW spora zmienność

Waldemar Borowski
opublikowano: 20-01-2009, 10:39

Na europejskich parkietach panuje dzisiaj duża ostrożność. Rosnącym obawom o wyniki firm za poprzedni kwartał próbuje się przeciwstawić oczekiwana przez inwestorów poprawa nastrojów przed inauguracją prezydentury Baracka Obamy.

Dobrą informacją jest spadek wskaźnika TED do 1,04 pkt., opisującego gotowość banków do udzielania kredytów. Im niższy wskaźnik, tym większa chęć inwestorów do podejmowania ryzyka. Francuski CAC40 i niemiecki DAX notują umiarkowane zwyżki. Początkowo nie pomagało to jednak warszawskim indeksom i WIG20 ponownie wylądował na oślej ławce. Sytuację próbują jednak opanować kupujący. Mniejsza aktywność podaży wyraźnie ośmiela popyt do odważniejszych ruchów.

Z największych spółek na GPW duża zmienność panuje dzisiaj na akcjach KGHM. Notowaniom lubińskiego kombinatu ciąży spadek cen miedzi w Szanghaju i Londynie oraz żądania załogi kolejnych podwyżek wynagrodzeń. Z drugiej strony inwestorzy jednak łaskawszym okiem spoglądają na miedziowy koncern, któremu pomóc w wynikach może dynamiczna utrata wartości złotówki w stosunku do dolara, jaką obserwujemy w ostatnich dniach. Znaczna presja podaży występuje na papierach PKO BP. Piątkowe odbicie na wycenie tego banku okazało się tylko chwilowym wytchnieniem. Z czołowych blue chipów honoru indeksu tradycyjnie bronią TP SA i PGNIG. Znacznie lepiej zachowuje się też PKN Orlen.

Wśród mniejszych spółek negatywnie wyróżnia się Paged. To kolejna firma, która poinformowała o znacznych stratach wynikających z opcji. Paged szacuje ich wielkość na 53 mln zł. Akcjonariusze karzą tę spółkę blisko 30 proc. przeceną. Wyraźnie za to odżywa kurs Actiona. Kurs producent i dystrybutor sprzętu komputerowego, po potężnych wcześniejszych spadkach może pochwalić się drugą z rzędu wzrostową sesją.

Cała nadzieja byków na dobre zakończenie dzisiejszej sesji w lepszych raportach amerykańskich korporacji i dobrym zachowaniu Wall Street w dniu zaprzysiężenia Baracka Obamy. Przed otwarciem handlu w Nowym Jorku swoje wyniki opublikują IBM i Jonhson&Jonhson. W przypadku komputerowej firmy zysk ma wzrosnąć do 3,03 dolara na akcję. Także producent kosmetyków i chemii gospodarczej nie powinien mocno rozczarować rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane