Na GPW wreszcie szykuje się debiut

opublikowano: 13-03-2016, 22:00

Deweloperska spółka Archicom uplasowała ofertę publiczną akcji o wartości 72,2 mln zł. Debiut na giełdzie jeszcze w marcu.

Niemal dokładnie trzy miesiące trzeba było czekać na zupełnie nową spółkę na warszawskiej giełdzie. Nie licząc tych, które przechodziły z NewConnect, ostatnim nowicjuszem była spółka Krynica Vitamin. Jej akcje pojawiły się w obrocie 16 grudnia 2015 r., a premierę poprzedziła oferta publiczna o wartości 20 mln zł. Ta, sfinalizowana właśnie przez Archicom, jest ponadtrzykrotnie większa.

— W trakcie roadshow kilkadziesiąt razy spotykaliśmy się z zarządzającymi funduszami. Odbiór naszego modelu biznesowego, polityki dywidendowej i planów rozwoju był bardzo dobry — mówi Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu. 92 proc. z 4,6 mln oferowanych walorów obejmą inwestorzy instytucjonalni. Resztę — indywidualni. Cena sprzedaży wyniosła 15,5 zł, wobec ceny maksymalnej na poziomie 20 zł.

Pieniądze z emisji akcji Archicom przeznaczy na kupno gruntów pod nowe inwestycje deweloperskie we Wrocławiu i Krakowie. Spółka ma już podpisaną przedwstępną umowę kupna jednej działki o powierzchni 4,3 ha we Wrocławiu i negocjuje zakup innych działek o łącznej powierzchni 16,8 ha.

W stolicy Małopolski analizowany jest zakup pięciu działek o powierzchni 10,1 ha, z czego dwie transakcje są już negocjowane. Zysk netto Archicomu w pierwszej połowie 2015 r. wzrósł do 24,9 mln zł z 3 mln zł rok wcześniej, przy przychodach wysokości 51 mln zł. W pierwszym półroczu 2014 r. przychody wyniosły 41,1 mln zł. W 2016 r. zarząd zaproponuje dywidendę w wysokości 50 proc. zysku netto za 2015 r. W kolejnych latach do kieszeni akcjonariuszy również ma trafiać co najmniej połowa zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane