Na lokatach odsetki są coraz niższe

opublikowano: 08-07-2019, 22:00

Idea Bank i Getin Bank konsekwentnie obniżają oprocentowanie depozytów. Tylko nieliczni konkurenci postanowili to wykorzystać

Na 3 miesiące

Po trzęsieniu ziemi w ranking lokat trzymiesięcznych, do którego doszło w czerwcu, tym razem zmiany są kosmetyczne. W zestawieniu ofert, które nie wiążą się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków, liderem pozostał Idea Bank. Na lokacie Nr 1 otrzymamy 2,3 proc. w skali roku, a zdeponować można nawet 1 mln zł (przypomnijmy: Bankowy Fundusz Gwarancyjny systemem gwarancji obejmuje lokaty do równowartości 100 tys. EUR, czyli około 425 tys. zł). Niewiele mniej, bo 2,25 proc., oferuje Bank Millennium na lokacie mobilnej. Pozostałe oferty są wyraźnie niższe niż 2 proc., a żeby stanąć na podium, wystarczy — jak Toyota Bank na lokacie „Plus”, zaoferować 1,6 proc.

W zestawieniu lokat z dodatkowymi warunkami najistotniejsza zmiana to obniżenie z 4 do 3 proc. oprocentowania lokaty mobilnej w Getin Banku, co zepchnęło to rozwiązanie z pozycji lidera poza podium. Liderów jest tu jednak bez liku, bo odsetki w wysokości 4 proc. w skali roku proponują wciąż cztery instytucje. Różnica jest jednak w warunkach koniecznych do spełnienia. W Millennium zdeponować można do 15 tys. zł, ale trzeba być posiadaczem konta osobistego i skutecznie polecić Konto 360 stopni (lub jego studencką wersję) znajomemu, który wypełni kolejne warunki (jak np. realizacja płatności bezgotówkowych kartą lub Blikiem na 350 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta). Alternatywnie można być nowym klientem i otworzyć konto z polecenia. W Idea Banku na lokacie „Happy” zdeponować można do 20 tys. zł, a jedynym koniecznym warunkiem jest posiadanie statusu nowego klienta. W Plus Banku oferta „Na start” kierowana jest do osób, które nie miały w banku żadnych terminowych lokat oszczędnościowych. Do tej pory oferta była kierowana wyłącznie do nowych klientów. Tak jest natomiast nadal z lokatą Witaj w Nest Banku, na której zdeponować można ledwie 10 tys. zł.

Na 6 miesięcy

W czerwcu lokaty w Idea Banku objęło wielkie cięcie oprocentowania. Odsetki od półrocznej lokaty Nr 1 obniżono z 3 do 2,3 proc., a na lokacie Na nowe środki Plus stawka spadła z 3,4 do 2,5 proc. W lipcu spadek był kontynuowany, choć już w nie tak drastycznej skali. W przypadku pierwszego z depozytów od oprocentowania odjęto 0,2 pkt proc., w przypadku drugiego 0,1 pkt proc. Instytucja, kierowana przez Jerzego Pruskiego, nie jest już liderem rankingu, bo więcej oferuje Toyota Bank (na lokacie bez dodatkowych warunków) i Nest Bank (na lokacie z dodatkowymi warunkami). W Toyota Banku proponowane oprocentowanie to 2,4 proc., przy czym zdeponować można maksymalnie 18 tys. zł. Więcej, bo 50 tys. zł, włożyć można do Inbanku, który naliczy 2,1 proc. odsetek w skali roku. To tyle samo, ile Idea Bank na lokacie Nr 1, tyle że tu zdeponować można 1 mln zł. Na pozostałych depozytach półrocznych bez dodatkowych warunków ugrać można co najwyżej 1,65 proc.

W przypadku rozwiązań, które nie są dostępne dla wszystkich potencjalnie zainteresowanych, wciąż bryluje Nest Bank, który na lokacie Witaj proponuje 4 proc. Nagrodą za pokonanie długiego toru przeszkód (założenie konta osobistego, otwarcie depozytu w ciągu 30 dni od aktywacji rachunku bankowego, wpływ wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1 tys. zł lub 6 tys. zł w przypadku konta firmowego, posiadanie statusu nowego klienta) będzie 162 zł odsetek netto od depozytu w wysokości 10 tys. zł — bo taki jest limit wkładu. W Idea Banku na lokacie Na nowe środki Plus lista warunków jest znacznie krótsza: wystarczy, że zdeponujemy — zgodnie z nazwą — tzw. nowe środki. W Getin Banku propozycja jest uboższa (2,1 proc.), ale i tak znacznie lepsza niż miesiąc wcześniej. Obie propozycje różni limit wkładu: w Idei to 1 mln zł, w bratnim Getinie 100 tys. zł. Na 2 proc. można liczyć jeszcze w BOŚ Banku, który przyjmie tylko nowe środki od posiadaczy ROR z aktywną kartą debetową.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Na 12 miesięcy

Cierpliwość popłaca, przynajmniej na lokatach, bo Inbank i Toyota Bank na lokatach rocznych oferują 2,3 proc. i nie wymagają od klienta spełnienia dodatkowych warunków. Daje im to ex aequo pozycję lidera zestawienia, wyraźnie przed Credite Agricole i resztą stawki, której przewodzi Idea Bank. Podobnie jak na innych lokatach, także w tym przypadku bank Leszka Czarneckiego obniżył oprocentowania. Korekta była niewielka — z 2 do 1,9 proc. na lokacie Nr 1.

Na lokacie Na nowe środki Plus stawka spadła z 2,5 do 2,4 proc., ale to wciąż wystarczy, by Idea Bank mógł przewodzić zestawieniu lokat z dodatkowymi warunkami. Konkurencja nie naciska zbyt mocno, bo drugi w rankingu BOŚ Bank proponuje 2,25 proc. na Ekolokacie Plus, ale stawia znacznie więcej przeszkód niż Idea. Trzeba być nie tylko posiadaczem konta osobistego, ale trzeba też utrzymywać na nim średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Ponadto w każdym z miesięcy trwania lokaty trzeba dokonywać transakcji bezgotówkowych o wartości co najmniej 300 zł. Na podium zestawienia wskoczył Credit Agricole z lokatą, która — co jest rzadkością na rynku — nagradza lojalnych klientów (a nie nowych). Z oprocentowania w wysokości 2,2 proc. w skali roku skorzystać mogą posiadacze konta osobistego, którzy zasilą je co miesiąc kwotą określoną w regulaminie promocji — jest ona różna w zależności od rodzaju konta. Zdeponować można do 50 tys. zł. Do lojalnych klientów skierowana jest też lokata w Nest Banku z oprocentowaniem w wysokości 2,05 proc. Lojalność bank definiuje jako regularne, comiesięczne zasilanie konta osobistego wynagrodzeniem w wysokości co najmniej 1 tys. zł lub 6 tys. zł w przypadku rachunku firmowego. Limit wkładu to 2 mln zł.

Maksymalnej wartości wkładu nie ustanowił natomiast Alior Bank na lokacie na nowe środki, na której oprocentowanie to 2 proc. Tyle samo daje Getin Bank, który jednak miesiąc temu oferował znacznie więcej, bo 2,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu