Na razie węgiel, w przyszłości atom

Barbara Werpachowska
16-09-2008, 00:00

Ma być więcej czystych technologii i odnawialnych źródeł energii, a później atom. Na razie jednak w energetyce rządzi węgiel.

Ma być więcej czystych technologii i odnawialnych źródeł energii, a później atom. Na razie jednak w energetyce rządzi węgiel.

Wicepremier Waldemar Pawlak, określając zarysy nowej polityki energetycznej dla Polski do roku 2030, podkreślał niedawno, że rząd "chce postawić na krajowe zasoby energetyczne, które możemy eksploatować w perspektywie 200 lat. Pamiętajmy, że polska energetyka bazuje na węglu. Stanowi on 60 proc. naszego bilansu energetycznego. Kolejne 20 proc. to ropa, 12 proc. energii produkujemy z gazu, a niecałe 8 proc. pochodzi ze źródeł odnawialnych".

Jak zatem wyglądają nasze zasoby energetyczne?

Węgle...

Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) udokumentowane zasoby bilansowe złóż węgla kamiennego wynoszą 43 mld ton. Około dwóch trzecich zasobów to węgle energetyczne, a pozostałe to węgle koksujące. Zasoby złóż zagospodarowanych stanowią obecnie blisko 37 proc. zasobów bilansowych i wynoszą 15 mld ton.

— Z bilansu udostępnionych pokładów węgla kamiennego wynika, że żywotność kopalń bez inwestowania zakończy się za blisko 20-25 lat. Posiadane zasoby operatywne, czyli objęte koncesjami na wydobycie, są określane na blisko 30-35 lat — pod warunkiem dokonania znacznych inwestycji. Eksploatacja tych zasobów wymagałaby rozbudowy i modernizacji istniejących 31 kopalń — mówi Henryk Paszcza, zastępca dyrektora katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.

A przez ostatnie lata górnictwo z braku pieniędzy nie inwestowało w rozbudowę nowych pokładów. Dlatego nie dziwi spadek wydobycia w ubiegłym roku. Sądząc z wyników pierwszego półrocza, podobnie będzie i w tym roku. Na koniec czerwca wydobycie węgla kamiennego, w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego, spadło o ponad 3,1 mln ton i wynosiło ponad 42 mln ton. Wydobycie węgla energetycznego obniżyło się o 6,5 proc., a koksowego o 9 proc.

Szacuje się, że bilansowe zasoby węgla brunatnego w Polsce wynoszą 13,9 mld ton, co plasuje nasz kraj na szóstym miejscu w świecie razem z Kanadą. Około 35 proc. wyprodukowanej w kraju energii pochodzi z węgla brunatnego. Spalają go elektrownie: Adamów, Bełchatów, Konin, Pątnów i Turów. Obecny poziom wydobycia — około 61 mln ton będzie się utrzymywał przez 15 lat, a potem zacznie spadać, jeśli nie zostanie uruchomione wydobycie w nowych złożach Legnica –Ścinawa czy Gubin-Mosty.

...i inne paliwa

Metan towarzyszący pokładom węgla kamiennego przez wiele lat był uznawany za zło konieczne. Opracowanie technologii odmetanowania pozwala na wychwytywanie około 250 mln m sześc. metanu rocznie, a z danych Wyższego Urzędu Górniczego wynika, że tego gazu powstaje w kopalniach co roku 878 mln m sześc.

W Polsce mamy ponadto 256 złóż gazu ziemnego i 89 złóż ropy. Nadające się do wydobycia zasoby wydobywalne gazu ziemnego wynoszą 154,4 mld m sześc., a ropy 19,5 mln ton.

Ropę naftową wydobywa przede wszystkim oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Zielonej Górze w pięciu kopalniach (w Górze, Grodzisku Wielkopolskim, Gorzowie Wielkopolskim, Karlinie, Ostrowie Wielkopolskim). Natomiast z 4,3 mld m sześc. gazu aż 2,4 mld m sześc. wydobyto w oddziale zielonogórskim, a 1,9 mld m sześc. — w sanockim. Gaz wydobywany jest też w kopalniach na Wielkopolsce, ziemi lubuskiej i na Dolnym Śląsku. Ponadto Przedsiębiorstwo Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy i Gazu Petrobaltic odkryło i udokumentowało w 2003 roku, w polskiej części dna Bałtyku, nowe złoże ropy naftowej. Wielkość zasobów surowca oszacowano na 3 mln ton.

Co roku Polska potrzebuje w przybliżeniu 20 mln ton ropy i 14 mld m sześc. gazu ziemnego. Z krajowych źródeł możemy zaspokoić blisko 40 proc. zapotrzebowania na gaz i 5 proc. na ropę. Większość surowców importujemy, głównie z Rosji.

Obecnie eksploatowane złoża powoli się kurczą. Zarówno Lotos, jak i PGNiG w ostatnich miesiącach ogłosiły jednak plany intensyfikacji działań wydobywczych. Zajmujący się wydobyciem ropy z dna Morza Bałtyckiego Petrobaltic planuje zwiększenie produkcji tego surowca na Bałtyku, na co chce wydać w najbliższych czterech latach mniej więcej 3,4 mld zł.

Źródła odnawialne

Jednym z bogactw Polski są złoża wód geotermalnych, należące do największych w Europie. W kraju pracuje również 128 elektrowni wodnych w energetyce zawodowej i około 360 małych elektrowni wodnych.

Aż 30 proc. obszaru Polski ma korzystne warunki do instalowania elektrowni wiatrowych. Istnieje też stosunkowo duży potencjał biomasy pochodzącej z odpadów, którą można stosować do produkcji ciepła.

Atom

— Resort gospodarki prowadzi również działania przygotowawcze, zmierzające do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej — przyznaje wicepremier i minister gospodarki Pawlak.

Nie nastąpi to jednak szybko. Profesor Władysław Mielczarski uważa, że na spełnienie wszystkich wymogów i działań związanych z taką budową potrzeba minimum 15-20 lat. Toteż, ostrożnie licząc, elektrownia jądrowa może powstać w Polsce najwcześniej po 2025

Węgiel może być czystym paliwem

Maksymilian Klank

przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal

Import surowców pokrywa obecnie około 50 proc. unijnych potrzeb energetycznych. W ciągu 20–30 lat wzrośnie do ponad 70 proc. O przyszłej pozycji węgla w UE zadecyduje bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, efektywność ekonomiczna węgla oraz wpływ na środowisko.

Emocje rozbudzane wokół węgla sprowadzają się do stwierdzenia, że jest on jedynym paliwem, które szkodzi środowisku. A to nieprawda. Współczesne technologie tzw. czystego węgla pozwalają na znaczące zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Ich rozwojem są zainteresowane Japonia, USA, a także Komisja Europejska, o czym świadczy powołanie Europejskiej Platformy Technologicznej "Zeroemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych". Jedną z opcji związanych z nowymi i zaawansowanymi technologiami produkcji czystej energii z węgla kamiennego jest wytwarzanie produktów chemicznych, paliw silnikowych, a także metanolu i wodoru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Werpachowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na razie węgiel, w przyszłości atom