Na relaksie też da się zarobić

Bartosz Turek, analizy rynku nieruchomości Home Broker
opublikowano: 28-10-2010, 11:12

Po powrocie z pracy w wielotysięcznym mieście najłatwiej odpocząć w mieszkaniu lub domu na obrzeżach. W wielu aglomeracjach taki wybór pozwala wydać nawet o 50% mniej niż w centrum.

Chcąc ponadto spędzać wakacje we własnej nieruchomości warto rozejrzeć się za taką która przyniesie nawet 9% dochodu pod nieobecność właściciela.

Z okazji dnia odpoczynku dla zszarganych nerwów doradcy Home Broker wytypowali kilka ciekawych propozycji mieszkaniowych, które pozwolą odpocząć po trudzie codziennej pracy. Gros odpowiedzi sugeruje, że osoby o stresującej pracy powinny rozważyć zakup mieszkania z dala od centrów miast w cichej i zielonej okolicy. Taki wybór pozwala ponadto na zakup nieruchomości ze znacznie mniejszym budżetem niż w centrum. Dla przykładu za m kw. mieszkania na obrzeżu stolicy należy zapłacić średnio 7 tys. zł. W centrum każdy metr kosztuje ponad 50% więcej, bo aż 10,6 tys. zł. Podobnej skali oszczędności można oczekiwać na przykład w Krakowie czy Gdyni.

Wysoki standard sprzyja relaksowi

Cisza i bliskość natury bez wątpienia sprzyjają odpoczynkowi. Chcąc jednak zażyć dodatkowo odrobiny luksusu, należy się liczyć z wyższą ceną lokalu. Taką propozycję ma dla nabywców deweloper ATAL, który niedaleko Parku Południowego na wrocławskich Krzykach zbudował osiedle Zielona Etiuda. Jest to projekt składający się z kameralnych budynków o wysokim standardzie. – Zszargane nerwy można tu leczyć na basenie, w saunie, jacuzzi lub klubie fitness, które znajdują się na terenie inwestycji. Dodatkowym atutem jest też dobry dojazd do centrum Wrocławia – wymienia Paweł Chaberski, doradca Home Broker z Wrocławia. Ponadto elewacja została wykończona z wykorzystaniem kamienia naturalnego i cegły klinkierowej, a budynki są dobrze wyciszone i całe osiedle posiada pełną ochronę. Promocyjna cena na poziomie 10,6 tys. zł brutto za m kw. jest znacznie wyższa od średniej dla Wrocławia, która wynosi 7,2 tys. zł, ale ma to swoje odzwierciedlenie w standardzie inwestycji.

Z widokiem na park 15% drożej

W Warszawie na rynku wtórnym na szczególną uwagę zasługuje osiedle przy ulicy Obrońców Tobruku na Bemowie. Osoby szukające relaksu mogą go odnaleźć w parku o powierzchni 2 ha. Znajdują się w nim atrakcyjne alejki spacerowe, duży plac zabaw dla dzieci oraz kawiarnia. Można także skorzystać z leżaków i sprzętu wodnego, którym pływać można w fosie fortu Bema. Osoby preferujące dłuższe wędrówki mogą ponadto skorzystać z lasu na Kole o powierzchni 40 ha. - Ceny mieszkań są mocno zróżnicowane i zaczynają się od 8,5 tys. zł za m kw., ale już za lokal z widokiem na park zapłacić trzeba około 15% więcej – mówi Marcin Grudzień, doradca Home Broker z Warszawy. Najdroższe lokale wykończone w wysokim standardzie z tarasami na najwyższych piętrach to wydatek rzędu 12 tys. zł za m kw. Pomimo relatywnie dużej odległości od centrum, dojazd samochodem w godzinach szczytu może zająć zaledwie 10 minut.

Nad Wisłą z kuszącą ceną

Na terenie stołecznej Białołęki tuż nad wodą znajduje się też inna polecana przez doradców Home Broker inwestycja – Osiedle Nadwiślańskie spółki Ponar Real Estate. Zszarganym nerwom można tu dać wytchnąć podczas wędkowania, grilla lub pikniku. – Istnieje także możliwość pływania kajakiem i rowerem wodnym w Kanale Żerańskim 20 metrów od domu – dodaje Bogumił Depowski, doradca Home Broker z Warszawy. Projekt składa się z pięciu trzypiętrowych budynków o ciekawej architekturze. Ceny mieszkań zaczynają się tu od 6 tys. zł, a kończą na 8,5 tys. zł za m kw. Dla porównania średnia cena ofertowa na Białołęce wynosi 7,1 tys. zł za metr.

Dom w cenie dwupokojowego mieszkania

Od zgiełku miejskiego można też uciec w bardziej zdecydowany sposób osiedlając się w domu na przedmieściach. Taka nieruchomość o powierzchni użytkowej na poziomie 90 m kw. wzniesiona na polanie pośród lasów zaledwie 15 km od Torunia to wydatek rzędu 260 tys. zł. Cena tego budynku w stanie surowym zamkniętym odpowiada więc wartości dwupokojowego mieszkania w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Dojazd do pracy pochłania sporo czasu, ale rekompensuje to atrakcyjna cena, cisza i otoczenie lasu.

Na relaksie można też zarobić

Ciekawą propozycją dla osób chcących relaksować się podczas urlopu lub długich weekendów pod własnym dachem jest zakup nieruchomości wakacyjnej. Głównym plusem tego typu inwestycji jest możliwość osiągania zysków z jej wynajmu poza okresami pobytu. Na rynku dostępne są oferty nieruchomości wakacyjnych zarówno w kraju jak i za granicą. Poziom dochodu może być w nich zmienny jak i z gwarantowany długoletnią umową najmu. Szczególnie to drugie rozwiązanie, pod nazwą „condo hotel”, cieszy się obecnie w kraju dużym zainteresowaniem nabywców. Ile można na tym zarobić? Rocznie zyski z wynajmu po opodatkowaniu powinny odpowiadać od 6 do 9% wartości zakupionej nieruchomości. Jest to więc wyższa rentowność niż ta możliwa do uzyskania z wynajmu mieszkania. Należy jednak pamiętać, że inwestując w projekty typu „condo hotel” podejmuje się ryzyko niepowodzenia działalności hotelowej.

Zasady „condohotel” / „aparthotel”:

None
None
  • System polega na kupnie prawa własności do apartamentu w hotelu,
  • Kupując lokal nabywca staje się jego właścicielem i wpisany zostaje w odrębnej księdze wieczystej,
  • Operator hotelu podpisuje z nabywcą wieloletnią umowę najmu oferując często z góry określony poziom czynszu,
  • Rezygnując z pobytu we własnym apartamencie można osiągnąć wyższą rentowność inwestycji,
  • Właścicielom pokoi hotelowych przysługują specjalne rabaty,
  • Przeważnie koszty związane z remontami, utrzymaniem i eksploatacją pokoju hotelowego pokrywa zarządca,
  • Po stronie właściciela pozostaje za to koszt ubezpieczenia lokalu
  • Od zysków z wynajmu należy wnieść podatek:
  • Od ceny nabycia brutto apartamentu możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku VAT.
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Turek, analizy rynku nieruchomości Home Broker

Polecane