Na rynku pracy odwilż

DI, DCZ
opublikowano: 10-02-2010, 12:00

Pierwszy miesiąc tego roku przyniósł nadzieję na poprawę sytuacji polskich pracowników. Jest zdecydowanie lepiej, niż rok temu o tej porze - mówi Przemysław Gacek, szef Grupy Pracuj.

Zobacz więcej

Przemysław Gacek, , prezes Grupy Pracuj

Liczba ofert pracy zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl wzrosła o ponad 1/3 w stosunku do stycznia 2009 roku. W styczniu pracodawcy zamieścili w portalu 17835 propozycji pracy, podczas gdy na początku ubiegłego roku było ich 13208. Optymistycznie wypada również zestawienie danych ze stycznia 2010 z liczbą propozycji z bardzo dobrego dla pracowników  stycznia 2008 roku (19169). Liczba tegorocznych propozycji jest tylko nieznacznie niższa (o 7 proc.) od tej sprzed dwóch lat.
- Styczeń to w rekrutacji tradycyjnie dobry miesiąc. Tegoroczny wynik jest jednak wart podkreślenia, bo podobna liczba ofert pracy pojawiła się w Pracuj.pl ostatni raz w październiku 2008 roku – mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.
Na początku roku zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w działach handlowych i obsługi klienta. Największy, bo ponad trzykrotny przyrost ofert pracy, w stosunku do stycznia 2009, dotyczył ofert dla osób chcących pracować w działach kontroli jakości.
Z początkiem roku bardziej optymistycznie o przyszłości mogli zacząć myśleć prawnicy, liczba ofert dla tych specjalistów była o prawie 65 proc. większa niż rok temu, szczególnie, że końcówka 2009 była dla nich wyjątkowo trudna. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników wpłynęło także na wzrost liczby propozycji dla pracowników działów personalnych i HR - w porównaniu do stycznia 2009 było ich o połowę więcej.
Wraz z poprawą koniunktury, firmy zaczęły też odmrażać budżety marketingowe, co wpłynęło na poprawę sytuacji specjalistów ds. marketingu, reklamy i PR poszukujących zatrudnienia. W poprzednim miesiącu mieli oni do dyspozycji prawie 40 proc. ofert więcej niż rok wcześniej.
Liczba ofert pracy wzrosła we wszystkich regionach, ale najwyższe wzrosty odnotowano w regionach Polski wschodniej, tradycyjnie borykających się z dużym bezrobociem.
Choć w woj. warmińsko-mazurskim mrozy na ogół trzymają dłużej niż w innych regionach kraju, na tamtejszym rynku pracy, w styczniu mieliśmy do czynienia z największą odwilżą. Liczba ofert pracy, zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl dla pracowników z tego regionu, wzrosła najbardziej w stosunku do początku 2009, bo aż o 57 proc.. Szczególne powody do zadowolenia mieli również mieszkańcy woj. podlaskiego (wzrost o 54 proc.). Najmniejszy wzrost (jedynie o 11 proc.) był w woj. mazowieckim, gdzie o pracę jest stosunkowo najłatwiej.
- Styczniowe wyniki to dobry sygnał dla osób szukających pracy, szczególnie w regionach, gdzie na ogół jest o nią trudno. Za wcześnie jednak na huraoptymizm. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy możemy mówić już o stałej poprawie sytuacji na rynku pracy czy tylko o jego chwilowym odbiciu – komentuje Przemysław Gacek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Na rynku pracy odwilż