Na rynku pracy odwilż

DCZ
opublikowano: 12-02-2010, 00:00

Łatwiej o pracę w działach handlowych i obsługi klienta. Są też oferty dla prawników, pracowników działów personalnych i marketingu.

Łatwiej o pracę w działach handlowych i obsługi klienta. Są też oferty dla prawników, pracowników działów personalnych i marketingu.

W styczniu 2010 r. liczba ofert pracy zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl wzrosła aż o ponad jedna trzecią w stosunku do stycznia 2009 r. Pracodawcy zamieścili w portalu 17 835 propozycji pracy, gdy na początku ubiegłego roku — 13 208.

— Styczeń to w rekrutacji tradycyjnie dobry miesiąc. Tegoroczny wynik jest jednak wart podkreślenia, bo podobna liczba ofert pracy pojawiła się w Pracuj.pl ostatni raz w październiku 2008 roku — podkreśla Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Dwa lata temu, bardzo dobrym dla pracowników styczniu było w portalu 19 169 propozycji pracy, a więc tylko o 7 proc. mniej niż teraz.

Na początku obecnego roku zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w działach handlowych i obsługi klienta. Największy — ponadtrzykrotny! — przyrost ofert w stosunku do stycznia 2009 r. dotyczył kandydatów do działów kontroli jakości. Bardziej optymistycznie o przyszłości mogli też zacząć myśleć prawnicy, szczególnie, że końcówka 2009 r. była dla nich wyjątkowo trudna. Teraz liczba ofert była o prawie 65 proc. większa niż rok temu. Rosnące zapotrzebowanie na pracowników spowodowało także przyrost propozycji dla pracowników działów personalnych i HR — w porównaniu ze styczniem 2009 r. o połowę.

Wraz z poprawą koniunktury firmy zaczęły odmrażać budżety marketingowe, co wpłynęło na poprawę sytuacji na rynku pracy specjalistów ds. marketingu, reklamy i PR. W poprzednim miesiącu mieli do dyspozycji prawie 40 proc. ofert więcej niż rok wcześniej.

Propozycji zatrudnienia przybyło we wszystkich regionach, ale najbardziej na wschodzie, w województwach tradycyjnie borykających się z dużym bezrobociem. Największa odwilż zapanowała jednak na rynku pracy w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie mrozy na ogół trzymają najdłużej. Liczba ofert pracy zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl dla pracowników z tego regionu wzrosła aż o 57 proc. wobec stycznia 2009 r. Niewiele mniejszy (o 54 proc.) był wzrost na Podlasiu. Dla porównania: tam, gdzie o pracę stosunkowo łatwo, czyli na Mazowszu, ofert przybyło najmniejszy — o 11 proc.).

— Styczniowe wyniki to dobry sygnał dla szukających pracy, szczególnie w regionach, gdzie na ogół jest o nią trudno. Za wcześnie jednak na huraoptymizm. Dopiero kolejne miesiące pokażą, czy możemy już mówić o stałej poprawie sytuacji na rynku pracy, czy tylko o jego chwilowym odbiciu — komentuje Przemysław Gacek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane