Na spółki IT spadnie deszcz kasy

Mariusz Zielke
opublikowano: 02-04-2008, 00:00

Do końca tygodnia firmy podpiszą kontrakty na komputeryzację szkół. Poza Actionem skorzystają: NTT, ABG, Betacom i Wasko.

MEN zamówi komputery za 281 mln zł. Najwięcej zarobi Action.

Do końca tygodnia firmy podpiszą kontrakty na komputeryzację szkół. Poza Actionem skorzystają: NTT, ABG, Betacom i Wasko.

Jeszcze w tym tygodniu giełdowe spółki ABG, Action, NTT, Betacom i Wasko mogą poinformować o dużych kontraktach na komputeryzację szkół. Urząd Zamówień Publicznych wydał bowiem zgodę na podpisanie umów w jednym z największych przetargów IT ostatnich miesięcy. Dostawa do placówek edukacyjnych blisko 6 tys. pracowni internetowych ma kosztować łącznie 281 mln zł.

Przetarg był podzielony na sześć tur. Wygrały: Betacom z MCSI (dwie tury), Koncept (dwie), Wasko i ABG z Integritem. Najwięcej jednak zarobią producenci komputerów: Action i NTT, których sprzęt stanowi szacunkowo przynajmniej 70 proc. wartości ofert, a według niektórych naszych informatorów nawet 80-90 proc. Oferty ze sprzętem Actiona (Koncept i Wasko) zwyciężyły aż w trzech turach za 147 mln zł.

Według informacji „PB”, Action powinien dzięki przetargowi zapisać grubo ponad 100 mln zł przychodów przy kilkunastoprocentowej rentowności. Podobną kwotą Betacom podzieli się z MCSI. NTT zaliczy około 60 mln zł przychodów, a ABG i Wasko po nieco ponad 40 mln zł.

Zysk i ryzyko

Choć kiedyś rentowność tego typu dostaw była niska, to na przetargach dla Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) firmy już od dawna nieźle zarabiają. Powód: skala i ryzyko związane z krótkimi terminami realizacji kontraktów, co oferenci wliczają w cenę. Kontrakty mają być zrealizowane w ciągu zaledwie 56 dni. Spóźnienia grożą wysokimi karami, co wpływa na cenę oferty.

— To terminy wręcz karkołomne i wszyscy wykonawcy będą musieli się mocno sprężyć, żeby zadanie wykonać. Zamówienia i przygotowania rozpoczęto na długo przed podpisaniem kontraktu — mówi jeden z wykonawców.

Według informacji „PB”, Action sporo zainwestował w linię produkcyjną na 1,4 tys. komputerów dziennie, a i tak część produkcji będzie być może musiał zlecić innym firmom.

Zyski firm może też nieznacznie poprawić korzystniejszy kurs dolara i... długotrwałość procedur przetargowych. Przetarg ogłoszono rok temu, gdy ceny sprzętu i kurs dolara były wyższe.

Rozliczenie kontraktów

Większość zysków z tych kontraktów firmy powinny zakwalifikować do wyników II kw.

— Faktury można wystawiać po dostawie 100 pracowni, ale MEN stosuje długotrwałą procedurę akceptacji faktur i protokołów odbioru. Chyba że zostanie uruchomiona jakaś procedura awaryjna — mówi jeden z wykonawców.

MEN również powinno zależeć na szybkim rozliczeniu, gdyż wcześniej zakładało, że uda się całość dostaw rozliczyć do końca 2007 r. Gdyby nie zdążyło z wypłatami do połowy 2008 r., mogłoby też stracić część pieniędzy z budżetu na dofinansowanie projektu. Prace w 75 proc. są finansowane z funduszy unijnych.

Cały program komputeryzacji szkół na lata 2004-06 (realizowany do końca 2008 r.) jest wart 1,5 mld zł. W jego ramach pracownie otrzyma 20 tys. placówek, do których trafi ponad 300 tys. komputerów. MEN prawdopodobnie ogłosi w tym roku jeszcze jeden przetarg na dostawę pracowni dla szkół.

Przetarg z historiĄ

Zamówienia na 6 tys. pracowni to największy jak dotąd przetarg na komputeryzację szkół, ogłoszony jeszcze przez ekipę ministra Romana Giertycha. Urzędnicy wyjątkowo długo zabierali się do jego ogłoszenia. Całe postępowanie trwa już od maja 2007 r. Od samego początku napotykało też wiele drobnych raf, które wzbudzały znacznie większe fale kontrowersji. Już w ogłoszeniu urzędnicy popełnili banalny błąd (przez pomyłkę wypełnili rubrykę, która powinna być pusta), który mógł skutkować nawet unieważnieniem całego postępowania. Sprawę ostatecznie wyjaśnili arbitrzy Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Potem pojawiły się zarzuty, że wszystkie oferty zawierają błędy. Arbitraże także tym razem były korzystne dla resortu edukacji i zwycięzców. Ostatnim problemem była obowiązkowa kontrola procedur dokonana przez UZP. Oceniając prawidłowość postępowania powołano nawet biegłego. Przetarg jednak został uratowany.

Mariusz Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu