Na światowych giełdach spada cena ropy i benzyny

Marek Druś
12-04-2002, 20:29

Usunięcie ze stanowiska prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza spowodowało spadek cen ropy i benzyny na światowych giełdach towarowych. Wenezuela jest czwartym na świecie eksporterem ropy.

Chavez był postrzegany jako największy orędownik ograniczenia wydobycia ropy przez kraje OPEC, którego członkiem jest Wenezuela. Został usunięty ze stanowiska przez armię, po serii zamieszek w których życie straciło kilkanaście osób.

Kurs ropy spadł o ok. 5 proc. Na NYMEX cena baryłki ropy w kontraktach majowych spadła do 23,85 USD, poziomu z połowy marca tego roku. Majowe kontrakty na benzynę spadły w Nowym Jorku o 5,8 proc. Galon benzyny kosztuje obecnie 74,3 centy. Około 20 proc. importowanej do USA benzyny pochodzi z Wenezueli.

W Londynie spadek kursu ropy był mniejszy. W majowych kontraktach za baryłkę ropy trzeba zapłacić 24,35 USD, co oznacza spadek o 2,8 proc.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na światowych giełdach spada cena ropy i benzyny