Na Wall Street piąty spadek z rzędu

opublikowano: 15-01-2015, 22:24

Dow Jones spadł w czwartek o 0,6 proc., S&P500 o 0,9 proc., a Nasdaq o 1,5 proc. Indeksy zanotowały dziewiąty spadek na jedenastej sesji od początku roku. Mają najniższą wartość w tym roku.

Zaskakująca decyzja banku centralnego Szwajcarii o rezygnacji z blokowania umocnienia franka zwiększyła niepewność. W efekcie podaż miała przewagę na amerykańskich rynkach akcji, co doprowadziło do piątego z rzędu spadku ich głównych indeksów. Na Wall Street to pierwsza faza sezonu wyników, więc mało jest chętnych do kupowania. Do tego rynek oczekuje na decyzję EBC w sprawie QE. Opublikowane w czwartek dane makro także wywołały mieszane uczucia. Zdrożały obligacje skarbowe, złoto i dolar. Staniała ropa, która w środę drożała najmocniej od 2 lat. Decyzja SNB spowodowała, że okazją były także akcje szwajcarskich spółek notowanych w USA.

Na zamknięciu spadały indeksy 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej tracił wskaźnik spółek IT (-1,5 proc.), co wynikało m.in. ze spadku kursu Apple o prawie 3 proc. Mizuho Securities obniżył rekomendację akcji spółki z „kupuj” do „neutralnie”, bo ocenił, że są już drogie. Wskaźnik spółek finansowych tracił 1,3 proc., a dostawców dóbr konsumpcyjych i spółek z segmentu energii o 1,2 proc. Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych (0,0 proc.), dóbr codziennego użytku (0,2 proc.) i użyteczności publicznej (0,7 proc.). Na zamknięciu taniało 76 proc. spółek z S&P500 i 88 proc. z Nasdaq 100.

Spośród 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniały 23. Najmocniej spadły kursy Cisco Systems (-1,8 proc.), Caterpillar (-2,0 proc.) i banku JP Morgan (-3,2 proc.), którego wyniki kwartalne rozczarowały inwestorów. Najmocniej drożały na koniec sesji akcje Travelers Companies (0,5 proc.), Wal-Mart Stores (0,9 proc.) i UnitedHealth Group (1,1 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Na Wall Street piąty spadek z rzędu