Na Wall Street psują się nastroje

MD
opublikowano: 04-10-2010, 22:38

Na zamknięciu Dow Jones tracił 0,7 proc., S&P500 spadał o 0,8 proc., a Nasdaq zakończył dzień 1,1 proc. zniżką, najwyższą od czterech tygodni.

Amerykańscy inwestorzy pozbywali się w poniedziałek akcji. Indeksy kończyły dzień w pobliżu dziennych minimów. Rośnie niepewność przed ważnymi wydarzeniami, które nastąpią pod koniec tygodnia. W czwartek po sesji Alcoa opublikuje dane za ostatnie trzy miesiące, dając tym samym sygnał rozpoczęcia kolejnego sezonu wyników kwartalnych, dzień później pojawi się raport o sytuacji na rynku pracy we wrześniu. Dolar umacniał się w poniedziałek po tym, jak zaliczył wcześniej sześciomiesięczne minimum wobec euro. Spowodowało to spadek cen materiałów i surowców notowanych w amerykańskiej walucie. Wzrósł jednocześnie popyt na amerykańskie obligacje skarbowe.

Na zamknięciu spadała wartość wszystkich 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej traciły spółki materiałowe (-1,4 proc.), przemysłowe (-1,1 proc.) oraz wchodzące w skład segmentów energii i IT (po -1,0 proc.).  Najlepiej wypadły spółki z segmentu consumer discretionary (-0,2 proc.) i świadczące usługi telekomunikacyjne (-0,03 proc.). Rynek przecenił w poniedziałek kilka blue chipów. Jedną z najmocniej taniejących spółek wchodzących w skład S&P500 był American Express. Jego akcje staniały o ponad 6 proc. po wiadomości o pozwie, jaki przeciwko spółce skierował Departament Sprawiedliwości. Powodem jest domniemanie stosowania praktyk antykonkurencyjnych w stosunkach z klientami. Inni emitenci kart kredytowych, m.in. Visa, już wcześniej zawarli ugodę z rządem w tej sprawie. Innym mocno taniejącym blue chipem był Microsoft. Goldman Sachs obniżył jego rekomendację twierdząc m.in., że spółka musi zwiększyć dywidendę oraz zmienić strategię relacji z konsumentami. Deutsche Bank spowodował 2,5 proc. obniżkę kursu Alcoa dodając największego amerykańskiego producenta aluminium do listy spółek, których akcje rekomenduje sprzedać. Alcora i American Express były najmocniej przecenionymi komponentami średniej Dow Jones. Po przeciwnej stronie znalazły się telekom – Verizon i gigant detalu – Wal Mart Stores (wzrosty po 0,4 proc.).
MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na Wall Street psują się nastroje