Na wtórnym rynku lekkie odbicie

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Agencja Metrohouse, na podstawie zawartych za jej pośrednictwem transakcji, przedstawiła analizę rynku wtórnego mieszkań w 2009 r.

Po marnych pierwszych miesiącach 2009 r. rynek mieszkań z drugiej ręki ożywił się

Agencja Metrohouse, na podstawie zawartych za jej pośrednictwem transakcji, przedstawiła analizę rynku wtórnego mieszkań w 2009 r.

Największą popularnością w 2009 r. — głównie ze względu na cenę — cieszyły się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Nabywcy starali się o kredyt na średnią kwotę 342 tys. zł. Aż 59 proc. zawartych transakcji dotyczyło nieruchomości w cenie 200-400 tys. zł. Mieszkania powyżej 500 tys. zł bardzo długo czekały na kupców. Jedynie 13 proc. lokali sprzedawanych przez pośredników Metrohouse miało cenę wyższą niż 500 tys. zł., a 2 proc. ogółu transakcji dotyczyło lokali droższych niż 800 tys. zł. Średnia cena transakcyjna mieszkania wyniosła 357 tys. zł i była o prawie 100 tys. zł niższa niż w 2008 r.

Małe, ale własne

44 proc. sprzedanych miesz-kań stanowiły lokale dwu-pokojowe. Nieco mniejszą popularnością cieszyły się mieszkania trzypokojowe (34 proc.). Najwięcej transakcji, bo aż 40 proc., dotyczyło mieszkań o powierzchni od 45 do 60 mkw. Zdecydowanie mniejsze było zainteresowanie lokalami większymi niż 75-metrowe (9 proc.). Popularnością nie cieszyły się także kawalerki mniejsze niż 30 mkw. Średnia powierzchnia kupowanego w ubiegłym roku mieszkania to 52 mkw.

Klienci poszukujący miesz-kań na rynku wtórnym najchętniej kupowali lokale wybudowane po 2000 r. (35 proc. transakcji). Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się mieszkania z wielkiej płyty (wybudowane w latach 1970-90), które w czasie kryzysu na rynku nieruchomości najbardziej straciły na wartości.

Właścicielu, poczekaj

Najciężej było sprzedać mieszkania w I kwartale 2009 r., wówczas od momentu pojawienia się ogłoszenia do znalezienia klienta musiało minąć około 5 miesięcy.

W kolejnych trzech kwartałach czas oczekiwania na sprzedaż skrócił się do 102-104 dni. Najszybciej sprzedawały się mieszkania w budynkach z lat 1970-90. Najdłużej, bo pięć miesięcy, trwała sprzedaż mieszkań czteropokojowych, czyli o większej powierzchni. Najwięcej transakcji zawarto w II kwartale (prawie trzykrotny wzrost w stosunku do początku roku). Także w III kwartale nie brakowało zainteresowanych kupnem. Dopiero w ostatnich miesiącach, jak co roku, ponownie zmniejszyło się zainteresowanie zakupami.

342

tys. zł

Taka była średnia kwota kredytu zaciąganego przez kupujących mieszkania na rynku wtórnym w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane