Czytasz dzięki

Nadambitna Bruksela

ET
opublikowano: 26-05-2011, 11:59

Przy założeniach, że dzięki kukurydzy, wiatrowi i wodzie zbudujemy konkurencyjną gospodarkę -  ja wysiadam. „Ja” czyli Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Szef PKN Orlen ostro skrytykował Brukselę i nadreglacje UE podczas panelu otwierającego sopocki kongres finansowy.

- Mamy tendencję do przeregulowania gospodarek Prym wiedzie UE. Konsekwencje mogliśmy obserwować przy okazji kryzysu cukrowego – powiedział Jacek Krawiec, szef PKN Orlen zabierając głos w dyskusji na temat kryzysu.

Jego zdaniem w przyszłości koszty wprowadzani nowych regulacji będą rosły. Szczególnie w energetyce i paliwach.

- My z jakichś powodów, głównie wspierania technologii nieefektywnych chcemy być liderami i zapłacić za spełnienie normy obniżenia emisji CO2 o 20 proc. równowartość 2 proc PKB. Ubezpieczenia społeczne kosztują 3 proc. – powiedział szef PKN Orlen.

Znaczący wzrost kosztów powodują również do unijne pomysły wspierania produkcji ekologicznych paliw.

- Przy założeniach, że dzięki kukurydzy, wiatrowi i wodzie zbudujemy konkurencyjną gospodarkę to ja wysiadam – powiedział prezes Krawiec.

Odniósł się również do dyskusja o przyszłości gazu łupkowego.

- Wiadomo jak to wydobycie gazu łupkowe zmieniło pozycję energetyczną USA i jak może zmienić mapę energrtycznąś Europy. Ale już słyszymy, że Francja zakazała wydobycia tego gazu i możemy spodziewać się kolejnych wspaniałych regulacji z Brukseli w tym względzie – powiedział Jacek Krawiec.

Janusz Lewandowski, unijny komisarz przyznał, że „UE jest nadambitna w zakresie regulacji CO2”. Powiedział, że Polska ma interesy w 90 proc. zbieżne z interesami UE, ale:

- W kwestii przebudowy polskiej energetyki uzależnienia od węgla będziemy mieli zderzenie czołowe powiedział Janusz Lewandowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane