Nadchodzi wielki Herbie

Robert Buczek
opublikowano: 14-05-2004, 00:00

Herbie Hancock — tytan jazzu — zaprezentuje w Polsce monumentalny projekt „Gershwin’s World”.

Był cudownym dzieckiem. Pierwszy koncert zagrał w wieku 11 lat, wykonując, z towarzyszeniem Chicago Symphony Orchestra, muzykę Mozarta. Późniejsza kariera pianisty, na którą składają się dziesiątki albumów, nagrody i współpraca z najwybitniejszymi artystami świata, to pasmo sukcesów. Poczynając od współpracy z Dexterem Gordonem i Freddiem Hubbardem na początku lat 60., Milesem Davisem — gdy powstawały takie albumy jak „Maiden Voyage” czy rozpoczynający rewolucję jazz-rocka „In A Silent Way”, przez własne, odmienne projekty z lat 70. (m.in. „Headhunters”), elektryczne i elektroniczne „Future Shock” i „Herbie Hancock And The Rockit Band” z lat 80., hiphopową płytę „Dis Is Da Drum” z 1994 r., aż po muzykę do filmu „Round Midnight”, kwintet Tribute To Miles, duety z Wayne Shorterem czy orkiestrowy album „Gershwin’s World” z udziałem: Kathleen Battle, Joni Mitchell, Chika Corei i Steviego Wondera... Można wyliczać i wyliczać!

Wydarzeniem będą też koncerty Hancocka w Polsce — w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Pianiście towarzyszą tym razem basista Scott Colley, perkusista Richie Barshay i orkiestra symfoniczna pod batutą Roberta Sadina. W programie utwory Gershwina, Ellingtona, Carmichaela i... Hancocka oraz fragmenty „Das alte Jahr vergangen ist” Bacha.

W cyklu „Era jazzu”: Herbie Hancock. Filharmonia Narodowa w Warszawie, 20 maja, g. 19; Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, 21 maja, g. 19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Nadchodzi wielki Herbie