Nadzieja na odbicie

Piotr Gozdowski
opublikowano: 28-10-2014, 00:00

Na GPW chwila oddechu dla spółek ukraińskich.

Po wielomiesięcznych spadkach — przez rok WIG-Ukraine spadł o połowę — tendencja została odwrócona, a wskaźnik zyskał wczoraj 3,5 proc. Analitycy tłumaczą odbicie ogłoszeniem wyników wyborów parlamentarnych za wschodnią granicą — zakończyły się one zwycięstwem sił prozachodnich.

— Inwestorzy oczekują, że nowo wybrany parlament przegłosuje zapowiadany duży pakt ustaw reformatorskich, z silnym naciskiem na prawo antykorupcyjne. To powoduje, że świat innym okiem zaczyna patrzeć na ukraińskibiznes, traktując rozstrzygnięcia wyborcze jako duży krok w kierunku ustroju rynkowego w stylu zachodnim — mówi Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

Trwający na Ukrainie od roku konflikt polityczny spowodował głęboki spadek PKB i wzrost inflacji. Analitycy liczą na stabilizację sytuacji i poprawę warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, jednak ponowny wzrost PKB jest prognozowany najwcześniej na III kwartał 2015 r. Podobnie jest z hrywną, której kurs zaczyna się stabilizować, ale w ocenie analityków — na jej umocnienie nie ma co na razie liczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Gozdowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzieja na odbicie