Nadzór ostrzega banki spółdzielcze

opublikowano: 22-01-2013, 00:00

KNF życzy sobie niezwłocznej zmiany modelu biznesowego. W przeciwnym razie grozi im wprowadzeniem programu naprawczego

Korespondencja między Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) a bankami spółdzielczymi staje się coraz obfitsza i coraz ostrzejsza. Przed miesiącem cytowaliśmy list Wojciecha Kwaśniaka, wiceprzewodniczącego KNF, wysłany we wrześniu do Banku Polskiej Spółdzieczości (BPS) i jego członków, w którym napomina on spółdzielców, że po to mają banki zrzeszające, by lokować w nich pieniądze, a nie gdzie im się podoba.

Wojciech Kwaśniak (FOT. TP)
Wojciech Kwaśniak (FOT. TP)
None
None

Nakazuje też BPS, żeby egzekwował od banków przestrzeganie umowy zrzeszenia. W ubiegłym tygodniu dotarliśmy do kolejnego pisma wysłanego przed Bożym Narodzeniem, tym razem do banków zrzeszających oraz prezesów i szefów rad nadzorczych banków spółdzielczych. Nie były to bynajmniej życzenia świąteczne.

„W związku z destabilizacją zarządów banków zrzeszających, która nastąpiła w 2012 r., oraz rosnącym poziomem ryzyka w działności tych banków, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego uznał za właściwe odnieść się do tych zagadnień” — czytamy we wstępie do listu. Dalej, jak u Hitchcocka, napięcie tylko rośnie. Wojciech Kwaśniak gani banki spółdzielcze, napomina, tłumaczy, wreszcie ostrzega i grozi.

Nieodpowiedzialne zachowanie

W Polsce działają 573 banki skupione w dwóch zrzeszeniach, z których większe, BPS, liczy ponad 360 banków. Pozostałe należą do SGB-Banku. Istota problemu, o jakim pisze Wojciech Kwaśniak, sprowadza się do tego, że banki zrzeszające są notorycznie niedokapitalizowane, maleją ich zyski (i pojawiają się straty). W konsekwencji ani BPS, ani SGB, nie są w stanie osiągnąć wymaganych współczynników kapitałowych. Na koniec września 2012 r. w pierwszym z nich nieznacznie przekraczał on 9 proc., w drugim 10 proc.

„Negatywnego obrazu banków zrzeszających dopełnia nieodpowiedzialne zachowanie banków zrzeszonych, które korzystają z usług utworzonych przez siebie spółek [banków zrzeszających — red.], nie są zainteresowane utrzymaniem ich stabilnej i bezpiecznej pozycji finansowej” — czytamy w piśmie KNF.

Po stress testach przeprowadzonych w 2012 r. SGB i BPS znalazły się w grupie najsłabszych kapitałowo banków. Tymczasem nadzór oczekuje, żę będą one spełniały wyższe wymogi niż rynkowe standardy. Wojciech Kwaśniak podkreśla, że rekomendowany dla wszystkich banków poziom współczynnika wypłacalności 12 proc. w przypadku spółdzielców „należy rozumieć jako minimalny”.

Zwraca uwagę, że Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego dla banków systemowo ważnych wskazuje 13 proc. jako dolny próg kapitałowego wyposażenia, a w niektórych krajach wynosi on 14-15 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Model do wymiany

Zdaniem Wojciecha Kwaśniaka, słabość kapitałowa banków zrzeszających wynika ze słabości całego modelu biznesowego, w jakim działają. Wiceszef nadzoru przytacza statystyki za ostatnie dwa lata, z których wynika, że rezultaty BPS i SGB są odwrotnie proporcjonalne do wyników sektora spółdzielczego. Spada wskaźnik zwrotu na kapitale i aktywach, a rosną koszty. W bankach zrzeszonych jest odwrotnie: koszty maleją, a w górę pną się wkaźniki efektywnościowe. „Nierównomierny rozkład wyniku (…) zaczyna obecnie zagrażać prowadzonej przez banki zrzeszające działalności (…)” — twiedzi KNF.

Komisja uważa, że wyniki finansowe SGB i BPS zbliżają się do niebezpiecznych poziomów, nie zabezpieczają ich przed rodzajami ryzyka, jakie generują, a zatrzymany zysk nie stanowi dostatecznego źródła zwiększania kapitałów. Wojciech Kwaśniak mówi spółdzielcom wprost, że obecny system bankowych zrzeszeń trzeba zmienić. I to „niezwłocznie”.

Nie może być tak, że banki spółdzielcze traktują banki zrzeszające „wyłącznie jako źródło maksymalnie wysokich odsetek od zgromadzonych w nich lokat, a nie jako przedmiot własności, którego najlepsza kondycja finansowa powinna być przedmiotem ich stałej troski”.

Nadzorca grozi

List kończy ostrzeżeniem, że jeśli spółdzielcy nic nie zrobią z problemem, to KNF „będzie zmuszona podjąć odpowiednie kroki, mające na celu zmianę obecnej sytuacji”, w tym podjęcie działań naprawczych. Brzmi groźnie. KNF może wymusić wprowadzenie zmian i nadzorować ich wykonanie.

— Oczywiście widzimy potrzebę wypracowania modelu zrzeszenia, który będzie odpowiadał potrzebom rynku i klientów. Jako bank zrzeszający jesteśmy wręcz do tego zobowiązani. Pracujemy nad tym, dokonując stosownych analiz. Znajdą one odzwierciedlenie w przygotowywanej — z aktywnym udziałem banków spółdzielczych — nowej strategii zrzeszenia — mówi Urszula Rożalska, rzecznik Banku BPS.

Nie udało nam się uzyskać komentarza z SGB-Banku. Przedstawiciele banków spółdzielczych nie chcą komentować pisma Wojciecha Kwaśniaka, bo przecież „z nadzorem się nie dyskutuje”, ale — podobnie jak koledzy z sektora komercyjnego — zauważają „skłonność KNF do nadmiernego ingerowania” w sprawy banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane