Nadzór umorzył postępowanie w sprawie wniosku Eureko o zgodę na PZU

26-05-2004, 21:06

PAP: Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) umorzyła w środę postępowanie w sprawie wniosku Eureko BV o wydanie zezwolenia na nabycie akcji PZU SA - poinformowała KNUiFE w komunikacie.

W biurze prawnym KNUiFE poinformowano PAP, że do czasu przekazania decyzji wnioskodawcy, Komisja nie będzie informować o przyczynach decyzji ani o jej treści. Decyzja ma być dostarczona Eureko do końca tego tygodnia.

Ponad rok temu, w marcu 2003 roku, prezes KNUiFE Jan Monkiewicz mówił PAP, że kwestia zezwolenia dla Eureko na kupno akcji PZU powinna być rozpatrywana bez pośpiechu.

Eureko wystąpiło o zgodę na zakup dodatkowych akcji PZU SA (21 proc.) w planowanej ofercie publicznej (taką możliwość przewiduje dodatkowa umowa prywatyzacyjna zawarta między Euerko a Skarbem Państwa w 2001 r.). Jednak Ministerstwo Finansów zapytało nadzory ubezpieczeniowe (polski i holenderski), czy holenderski ubezpieczyciel ma środki na zakup dodatkowych akcji, czy też zamierza je nabywać na kredyt. Kupowanie akcji firmy ubezpieczeniowej na kredyt jest niezgodne z polskim prawem.

W styczniu ubiegłego roku przedstawiciele Eureko wyrażali przekonanie, że firma otrzyma zgodę nadzoru na pozyskanie ponad 50 proc. akcji PZU. Eureko już raz uzyskało taką zgodę, ale straciła ona ważność.

Eureko od 1999 r. ma wspólnie z Bankiem Millennium prawie 31 proc. akcji PZU (z tego Eureko ma 20 proc.).

Ustalenia KNUiFE w holenderskim nadzorze świadczyły, że kupując w 1999 roku pakiet 20 proc. akcji PZU, Eureko dysponowało środkami własnymi. O podobne ustalenia Ministerstwo Finansów i KNUiFE zwróciły się także w 2002 r.

Gdyby okazało się, że Eureko kupiło akcje polskiego ubezpieczyciela z kredytu, umowa dodatkowa, na mocy której Eureko może kupić 21 proc. PZU w ofercie publicznej, może wygasnąć.

Minister Skarbu Państwa w kwietniu 2002 roku odstąpił od umowy z Eureko z października 2001 roku. W październiku 2002 roku Eureko złożyło przeciw Polsce pozew w sądzie arbitrażowym, zarzucając stronie polskiej, że nie wywiązuje się z warunków umowy prywatyzacyjnej.

Od stycznia br. MSP prowadzi z Eureko rozmowy w sprawie polubownego zakończenia konfliktu między akcjonariuszami w PZU (Eureko i Skarbem Państwa). Jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sprawy, rozstrzygnięcie przed sądem arbitrażowym spodziewane jest jesienią 2004 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzór umorzył postępowanie w sprawie wniosku Eureko o zgodę na PZU