Nagel: EBC nie spodziewa się stagflacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 16-03-2022, 13:19

Joachim Nagel, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego powiedział, że władze monetarne Eurolandu nie spodziewają się by blok dopadła stagflacja, informuje Bloomberg.

Joachim Nagel
Joachim Nagel
fot. Martin Leissl/Bloomberg

W wywiadzie dla gazety „Handelsblatt” Nagel stwierdził, że wojna w Ukrainie zapewne spowolni wzrost gospodarczy jednak nie powinna pociągać za sobą ryzyka stagnacji czy li powolnego wzrostu przy równoczesnym mocnym wzroście inflacji.

Wojna przyspieszy procesy inflacyjne i osłabią wzrost, ale nie na tyle by wywołać ryzyko długotrwałej stagflacji – powiedział Nagel, który kieruje pracami Bundesbanku.

Bankier uznał, że ubiegłotygodniowa decyzja EBC o przyspieszeniu wycofania się ze skupu aktywów przy równoczesnym utrzymaniu elastycznego podejścia do podwyżki stóp procentowych jest „dobra i zrównoważona”, gdyż pozwala w razie potrzeby na szybką reakcję, bez zamykania sobie pola.

Sądzę, że bardzo ważne jest, aby nie podejmować zobowiązań z góry w czasach dużej niepewności. Należy pozostać elastycznym – ocenił Nagel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane