Najbardziej podziwiane firmy w USA

Katarzyna Szczepaniak
06-03-2008, 11:50

Aby stworzyć listę 20 firm, które cieszą się największym uznaniem, magazyn "Fortune" poprosił grupę fachowców, czyli 3  700 przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu, o wybranie 10 najbardziej godnych podziwu firm w Stanach. Tegoroczni zwycięzcy odznaczają się m.in. innowacyjnością oraz mocną pozycją finansową.

A oto oni (liczby w nawiasie oznaczają miejsce spółki w rankingu danej kategorii):

1. Apple (Komputery: 1)
Steve Jobs, prezes firmy, zawsze miał smykałkę do intratnych projektów, ale nikt nie spodziewał się, że sprzedaż Apple’a osiągnie 24 miliardy dolarów. Zasada jest bardzo prosta: produkty firmy działają bez zarzutu, ale jeśli kupisz ich więcej, działają lepiej.

2. Berkshire Hathaway (Ubezpieczenia: 1)
Na Wall Street uważa się, iż Warren Buffet, 77-letni prezes spółki, posiada niezwykłą umiejętność przekładania trudności dnia dzisiejszego na sukces jutra. Wystarczy spojrzeć na wyniki giełdowe BH z jesiennych notowań.

3. General Electric (Elektronika: 1)
Choć GE nie zajmuje już pierwszej pozycji, to nadal cieszy się niezłą reputacją. Wzrost dochodu spółki nie spada poniżej 15%, co jest godne podziwu w przypadku firmy z kapitałem na poziomie 173 mld USD.

4. Google (Usługi internetowe: 2)

Nawet najbardziej zagorzali krytycy uważają, że firma stoi na straży internetowego porządku, a ich myśl przewodnia „nie czyń złego” przyjęła się i wśród konkurencji z Doliny Krzemowej. Poza tym korzyść dla sieci jest często korzyścią dla Google.
 
5. Toyota Motor (Pojazdy silnikowe: 2)

Pomimo kilku potknięć w ostatnim roku, firmie udało się zająć drugie miejsce w Stanach a pierwsze na świecie pod względem sprzedaży samochodów i ciężarówek. Jeśli to był trudny rok, to jak będzie wyglądał dobry?

6. Starbucks (Usługi kulinarne: 2)

Chociaż firma spadła w rankingu o cztery pozycje, to nadal plasuje się wysoko na liście wymarzonych pracodawców. Problemy, którym Starbuck musi stawić czoło, to m.in. słaba sprzedaż oraz rosnąca konkurencja.

7. FedEx (Dostawy i logistyka: 2)

Ta firma dostawcza zdobywa popularność dzięki swej trosce o środowisko (pojazdy z napędem hybrydowym, wykorzystanie energii słonecznej). Rekord spółki, której kapitał wynosi 32,5 mld USD, padł w grudniu: 11,4 mln przesyłek jednego dnia.

8. Procter & Gamble (Produkty kosmetyczne/Chemia domowa: 1)

A.G. Lafley, prezes spółki i były marynarz, wyprowadził P&G na spokojne wody i po kryzysie w 2000 roku firma znowu nabrała wiatru w żagle. Kluczem do jej sukcesu okazało się połączenie innowacyjności z nową strategią i międzynarodowym rynkiem.

9. Johnson & Johnson (Firmy farmaceutyczne: 2)

Firma ma lekarstwo na wszystko i to już od 122 lat! Zdobyła sobie uznanie swą konkurencyjnością na rynkach produktów higieny osobistej, leków oraz sprzętu medycznego.

10. Grupa Goldman Sachs (Papiery wartościowe: 1)

Rok 2007 okazał się dla firmy rekordowy, jeśli chodzi o zyski. Jednak nie tylko one miały wpływ na decyzję badanych; mocna strona spółki to również głęboko zakorzeniona w tradycji mieszanka agresywnej polityki, paranoi, ambicji i morderczej pracy zespołowej.

11. Target (Firmy handlowe: 2)

Nieprzychylny handlowcom detalicznym rok 2007 okazał się całkiem niezły dla tej firmy odzieżowej. Dzięki świetnemu marketingowi i obniżkom cen rzędu 3 mln USD Target podskoczył w zestawieniu o dwie pozycje.

12. Southwest Airlines (Linie lotnicze: 1)

Choć ubiegły rok nie był pomyślny dla większości przewoźników, tej linii (35. rok z rzędu) udało się zachować fason – byli najbardziej punktualni i… zgubili najmniej bagażu.

13. American Express (Karty kredytowe: 1)

Zdawało się, iż to jedna z niewielu dużych firm, która nie ucierpiała zbytnio na Wall Street. Jednak już po tym, jak sporządzono ten ranking, okazało się, że i u nich nie obeszło się bez strat na koniec roku.

14. BMW (Pojazdy silnikowe: 1)

Podwojona liczba modeli i międzynarodowa ekspansja niemieckiej firmy. Mimo wpadki inwestycyjnej z brytyjskim Roverem, nadal kojarzeni są z wizerunkiem luksusowego auta sportowego.

15. Costco Wholesale (Specjalistyczne sieci handlowe: 1)
Mocne strony: 50 milionów wiernych klientów, rzesza lojalnych pracowników oraz sprzedaż warta 64 mld USD. Czegóż chcieć więcej?

16. Microsoft (Oprogramowanie komputerowe: 3)

Z pewnością niesprzyjającym czynnikiem jest silna pozycja Apple’a w ostatnich latach. Aczkolwiek Microsoft nie zasypia gruszek w popiele i bije konkurencję pod względem wzrostu i dochodowości.

17. United Parcel Sernice (Dostawy i logistyka: 1)

Największa firma kurierska (49,7 mld USD)  nie zawdzięcza swego sukcesu jedynie stuletniej tradycji; dzięki nowoczesnym technologiom i dobremu zarządzaniu UPS dostarczyło w ubiegłym roku rekordową liczbę 4 mln przesyłek.

18. Cisco Systems (Komunikacja sieciowa: 1)

Ich działalność w skrócie to instalacje internetowe. Przychylność zdobyli sobie odzyskaniem silnej pozycji po wcześniejszym kryzysie. Do sukcesu przyczyniła się nowa polityka prezesa Johna Chambersa.

19. 3M (Precyzyjny sprzęt medyczny i inny: 3)

Firma, która wymyśliła taśmę Scotchgard i karteczki samoprzylepne Post-it, nadal stawia na innowacyjność i kreatywność pracowników i w tym tkwi sekret jej sukcesu.

20. Nordstrom (Handel ogólny: 1)

Jakość obsługi klienta jest tu już owiana legendą. Jeffrey Kalinsky, założyciel firmy wartej obecnie 8,5 mld USD, ma pełne poparcie braci Nordstrom dla swych planów uczynienia z niej wyznacznika trendów mody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Szczepaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Najbardziej podziwiane firmy w USA