Czytasz dzięki

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy w Polsce (RANKING)

AR
opublikowano: 19-01-2017, 15:01

Najwięcej dochodów z podatków w przeliczeniu na głowę mieszkańca ma Kleszczów - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów.

Jak co roku ministerstwo finansów opublikowało ranking gmin pod względem dochodów podatkowych (zaliczanych do tzw. dochodów własnych gminy) w przeliczeniu na głowę mieszkańca (per capita). Tak zwany wskaźnik G stanowi podstawę do obliczenia janosikowego. Lista posłuży do wskazania jego beneficjentów i płatników w 2017 r. (przygotowana jest na podstawie danych z 2015 r.).

Elektrownia Bełchatów
Zobacz więcej

Elektrownia Bełchatów Morgre (CC BY-SA 3.00, via Wikimedia Commons

Ranking resortu jest jednocześnie informacją o najbogatszych i najbiedniejszych samorządach w Polsce. Pokazuje, gdzie mieszkańcy i firmy płacą największe podatki, z których część zasila gminne kasy.

Średni wskaźnik G wynosi w tym roku 1 596,67 zł. Jak wskazuje PAP najbliżej średniej krajowej ulokowała się Częstochowa, gdzie wpływy z podatków w przeliczeniu na mieszkańca to 1 597,53 zł.

Znacznie powyżej tej średniej znajduje się lider rankingu - Kleszczów w woj. łódzkim, gdzie dochody podatkowe per capita wynoszą niemal 35 tys. zł (34825,79 zł). Najbogatsza polska gmina jest niewielką wsią. Na jej pozycję w tym zestawieniu ogromny wpływ mają podatki płacone przez kopalnię węgla i Elektrownię Bełchatów. Wieś znana jest z tego m.in., że dopłaca swoim mieszkańcom do rachunków za prąd. O jej planach budżetowych na ten rok pisaliśmy w styczniu (czytaj więcej >>>).

Kleszczów jest jednocześnie rekordzistą i rodzynkiem. Druga w zestawieniu jest Rząśnia w woj. łódzkim (również gmina wiejska), gdzie na jednego mieszkańca przypada już znacznie mniej - 8090,04 zł. Podium zmyka Mielnik w woj. podlaskim (6168,21 zł).

Najbogatszą gminą miejską (dopiero na 20. miejscu) jest Podkowa Leśna w woj. mazowieckim z dochodami w przeliczeniu na głowę mieszkańca na poziomie 3772,43 zł.  Najciekawsza jest jednak pozycja nadmorskiej wsi Rewal w woj. zachodniopomorskim, która w tym roku uplasowała się w pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin, mimo że jeszcze na koniec roku była na skraju upadłości z powodu długów w parabankach. Sytuację naprawiła grudniowa, błyskawiczna pożyczka rządu (102 mln zł), o której pisaliśmy niedawno (czytaj więcej >>>).

Na dnie zestawienia wylądowała Radgoszcz w woj. małopolskim. Podatki przyniosły tam tylko 423,77 zł per capita. Wśród gmin o najniższych dochodach znalazły się trzy inne gminy wiejskie: Lipnica Wielka w woj. małopolskim (433,53 zł), Rusinów w woj. mazowieckim (440,57 zł) oraz Ropa w woj. małopolskim (456,45 zł). W sumie w 11 gminach dochody nie przekroczyły 500 zł na osobę (trzy lata wcześniej było ich 64).

Dochody powyżej średniej uzyskało 449 gmin (na 2478), w niektórych przypadkach znacznie przekraczając wskaźnik G. Różnica pomiędzy rekordzistą rankingu - gminą Kleszczów - a największym maruderem - gminą Radgoszcz - jest 82-krotna.

Pół roku temu opublikowaliśmy na samorzad.pb.pl podobny ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin, ale opracowany przez czasopismo "Wspólnota". Twórcy wzięli tam pod uwagę również dochody w lokalnych budżetach z 2015 r., choć przyjęli inne kryteria (łączne dochody, a nie tylko dochody z podatków). Zobacz, jak wyglądał TUTAJ >>>

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane