Najdroższa w Europie jest Islandia

opublikowano: 10-01-2007, 14:14

W rankingu krajów europejskich państwa skandynawskie na czele z Islandią lokują się w czołówce krajów najdroższych.

W najnowszym rankingu krajów europejskich państwa skandynawskie na czele z Islandią lokują się w czołówce krajów najdroższych, natomiast Polska znalazła się wśród dziesiątki najtańszych państw.

Za najdroższy kraj Europy uznano Islandię, gdzie ceny żywności są o 62 proc. wyższe niż w piętnastu "starych" państwach UE. Inne wydatki gospodarstw domowych przekraczają o 42 proc. średnią unijnej "piętnastki".

Przyjmując za 100 punktów tzw. EU15-index, czyli indeks cen w krajach unijnych przed jej rozszerzeniem, wyznaczono miejsca w najdroższej i najtańszej dziesiątce państw. W grupie krajów najdroższych obok Islandii zajmującej pierwsze miejsce z 138 punktami indeksu, znalazły się wszystkie pozostałe państwa skandynawskie.

Na drugim miejscu wylądowała Dania z 129 punktami, Norwegia jest na miejscu czwartym z 125 pkt., Szwecja na szóstym z 113 pkt., a Finlandia na siódmym z 111 pkt.

Miejsce trzecie między Danią a Norwegią zajmuje Szwajcaria z 126 pkt. a piąte za Norwegią niespodziewanie zajęła Irlandia z 114 pkt.

Trzy ostatnie miejsca wśród najdroższej dziesiątki zajmują kolejno: Luksemburg (105 pkt.), Francja(103 pkt.) i Wielka Brytania (103 pkt.).

Najtańszą dziesiątkę europejską otwiera Bułgaria (34 pkt.), następna jest Rumunia (44 pkt.), dalej Litwa (47 pkt.), Łotwa (48 pkt.), Słowacja (51 pkt.). Polska jest szósta z 52 pkt. Droższe od nas są Czechy (54 pkt.), Estonia (56 pkt.) i Węgry (58 pkt.). Listę zamyka Turcja z 60 punktami.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Najdroższa w Europie jest Islandia