Najdroższe ulice świata

Rafał Białkowski
opublikowano: 22-09-2009, 07:23

Z powodu kryzysu ceny najmu powierzchni handlowych spadają. Ale nie wszędzie. W stolicy Warszawy idą w górę. Nowy Świat trzyma cenę.

Ponad połowa z najbardziej prestiżowych ulic handlowych świata odczuła skutki globalnego kryzysu – wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield, firmy doradczej na rynku nieruchomości, która przebadała 274 ulice pod względem ceny wynajmu metra kwadratowego. Na czele stawki najdroższych ulic dla handlowców ponownie znalazła się nowojorska Piąta Aleja, gdzie najemcy muszą się  liczyć z rocznym czynszem w wysokości 13,03 tys. euro za m kw.
W gronie najdroższych znalazły się również hongkońska dzielnica Causeway Bay oraz Pola Elizejskie w Paryżu.

- Ostatnie dwanaście miesięcy były jednym z najtrudniejszych okresów dla sektora powierzchni handlowych. Na wielu rynkach wydatki konsumpcyjne wyraźnie się zmniejszały, a sprzedaż słabła – mówi John Strachan, szef działu powierzchni handlowych Cushman & Wakefield.
Pod względem wzrostu cen czynszów liderem okazała się monachijska Kaufingerstrasse.

- Niemcy są jednym z największych i najbardziej stabilnych rynków handlowych w Europie. Chociaż gospodarka dotkliwie odczuła skutki spowolnienia, wydatki konsumpcyjne utrzymywały się na zadziwiająco dobrym poziomie. Dzięki stosunkowo silnemu popytowi oraz ograniczeniu podaży w najlepszych lokalizacjach, czynsze pozostają stabilne i bardzo możliwe, że tendencja ta utrzyma się w nadchodzących miesiącach – tłumaczy Inga Schwarz, szefowa działu badań Cushman & Wakefield w Niemczech.

Największe spadki zanotowano w Bombaju (-63,5 proc.), Rio de Janeiro (-53,4 proc.) oraz Bukarszeszcie (-48,1 proc.). 

Na tym tle polskie ulice handlowe okazują się odporne na spowolnienie gospodarcze. W rankingu Cushman & Wakefield najwyżej sklasyfikowano warszawski Nowy Świat (38. pozycja), gdzie ceny poszły w górę o 2,4 proc., do 1008 euro za m kw. na rok.

- Niedobór powierzchni handlowej, w połączeniu z intensywnym ruchem pieszych, sprawia, że zainteresowanie najemców i deweloperów tą lokalizacją nie słabnie. To przyczynia się do niskiego poziomu pustostanów, utrzymania silnego popytu i stosunkowo stabilnych czynszów. Czynnikiem podnoszącym atrakcyjność głównych ulic handlowych są również projekty rewitalizacji przestrzeni miejskiej systematycznie wdrażane we wszystkich  większych aglomeracjach – mówi Katarzyna Michnikowska, analityk Cushman & Wakefield w Polsce.

Najdroższe ulice świata - EMBARGO DO 6 RANONajdroższe ulice świata - EMBARGO DO 6 RANO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Najdroższe ulice świata