Najem instytucjonalny przyspieszył

opublikowano: 02-11-2020, 22:00

Za dwa lata fundusze powinny już mieć liczne mieszkania na wynajem. MVGM liczy na zlecenia na zarządzanie za kilka miesięcy

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • – jaką strategię rozwoju biznesu ma MVGM, firma świadcząca usługi dla funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem
  • – jakie są perspektywy rozwoju najmu instytucjonalnego w Polsce
  • – czy poza Warszawą, usługi te będą rozwijać się także w innych miastach

Polski oddział MVGM przygotowuje się do roli zarządcy świadczącego usługi na rzecz zagranicznych funduszy inwestujących w mieszkania na wynajem. W pierwszej kolejności firma liczy na inwestorów instytucjonalnych już teraz obecnych w Polsce, dysponujących mniejszymi portfelami mieszkań. Na większe inwestycje trzeba będzie poczekać co najmniej rok, dwa lata, bo tyle czasu zajmie deweloperom dostarczenie takiej liczby mieszkań na wynajem, aby mogły się nimi zainteresować fundusze.

ZARZĄDCZY DUET:
ZARZĄDCZY DUET:
Jesteśmy profesjonalistami i równocześnie kolegami z pracy — wspieramysię w podejmowaniu decyzji — mówi Agnieszka Nowak, która ręka w rękę z ŁukaszemMazurczakiem zarządza polskim oddziałem MVGM.
WM

— Znamy przynajmniej dwóch dużych polskich deweloperów, którzy chcą przeznaczyć część budowanych mieszkań na rynek najmu instytucjonalnego. Myślę, że będzie to produkt inwestycyjny podobny do instrumentów znanych z segmentu nieruchomości komercyjnych. Znajdzie nabywców, kiedy tylko mieszkania zostaną wynajęte i zaczną przynosić stałe przychody. Natomiast to, jak szybko deweloperom uda się znaleźć najemców, zależy od tego, jak szybko znajdą partnerów takich jak my, którzy przejmą zarządzanie — mówi Łukasz Mazurczak, dyrektor zarządzający MVGM w Polsce.

Menedżer twierdzi, że polskim rynkiem najmu instytucjonalnego interesują się duzi inwestorzy ze Skandynawii, Niemiec i Holandii, a także inni z doświadczeniem w sektorze PRS (Private Rented Sector). Nad Wisłą są także fundusze,które kupiły już niewielkie pakiety mieszkań. W tym segmencie działają też indywidualni inwestorzy, do których należą pojedyncze budynki.

— Mamy już na rynku inwestorów, którzy kupili duże portfele w Niemczech, Holandii i Czechach, a w Polsce są nie tylko w Warszawie, ale też w kilku miastach regionalnych, np. w Krakowie, we Wrocławiu i w Gdańsku. Jeżeli któryś z nich zdecyduje się na współpracę z nami, to jest wielce prawdopodobne, że w drugim kwartale 2021 r. uruchomimy usługi — mówi Łukasz Mazurczak.

Najem instytucjonalny

Instytucjonalny rynek mieszkań na wynajem rozwija się w Polsce od 2015 r. Według JLL do 2018 r. fundusze kupowały mieszkania za maksymalnie 150 mln EUR rocznie, by w 2019 r. przekroczyć pułap 250 mln EUR, a licząc razem z transakcjami na rynku domów studenckich — 350 mln EUR. Obecnie mamy w Polsce w segmencie PRS ponad 4 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych i ponad 6 tys. łóżek w domach studenckich, a licząc razem z projektami w budowie — jest to ponad 21 tys. mieszkań i blisko 15 tys. miejsc w prywatnych akademikach. Oprócz państwowego Funduszu Mieszkań na Wynajem (BGK) w segmencie instytucjonalnego najmu mieszkań działają takie podmioty, jak Resi4Rent, Aurec Capital, TAG Immobilien, Catella, Core Property, LRC oraz Westminster Immobilien.

Kolejni inwestorzy, tacy jak Zeitgeist i Resi Capital (Cavatina Holding), ogłosili, że pracują nad projektami w tym segmencie. Na polskim rynku domów studenckich działają m.in.: Kajima, BaseCamp, Golub GetHouse, Catella, Corestate, Collegia, NNS i Probuild, a do wejścia przygotowują się: Zeitgeist, Frontier i IC Campus. Zdaniem Agnieszki Nowak, dyrektor zarządzającej MVGM w Polsce, obecna sytuacja na rodzimym rynku mieszkaniowym sprzyja wzrostowi segmentu najmu instytucjonalnego. Nie zmienił się trend związany z migracją ludzi do dużych miast w poszukiwaniu dobrej pracy. Ci, których jeszcze nie stać na kupno własnego M, wynajmują.

— Kryzys związany z pandemią ma wpływ na zachowania konsumenckie i rynek mieszkań. Z jednej strony spowodował on, że banki wprowadziły obostrzenia przy udzielaniu kredytów hipotecznych, wzmacniając tym samym rynek wynajmu. Z drugiej strony większe obawy o stabilnośc dochodów sprawiają, że konsumenci często wolą nie ryzykować zaciągania wieloletnich kredytów hipotecznych — mówi Agnieszka Nowak.

Uważa, że najem instytucjonalny może zaoferować najemcom mieszkania w formule niedostępnej w najmie prywatnym. Chodzi o proces wyboru mieszkania, podpisywania umowy i pakiet usług serwisowych. Wpływa to bezpośrednio na poczucie bezpieczeństwa i komfortu najemcy.

— Pandemia trochę zmieni i, mam nadzieję, znormalizuje rynek najmu. Wprowadzenie na szerszą skalę najmu instytucjonalnego podniesie standardy rynkowe — przewiduje Agnieszka Nowak.

Nowy kierunek

Dla MVGM w Polsce rynek mieszkaniowy to nowy kierunek rozwoju. W 2019 r. firma przejęła od JLL biznes zarządzania nieruchomościami w ośmiu krajach europejskich. Od tego czasu polski zespół osób specjalizujących się w zarządzaniu nieruchomościami biurowymi, handlowymi i magazynowymi powiększył się do 123. Zajmie się również segmentem mieszkań na wynajem. W Holandii firma świadczy usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi od ponad 20 lat, polski oddział sięga zatem po nowoczesne technologie i najlepsze praktyki firmy matki.

— Obecnie opracowujemy biznesplan dla segmentu mieszkaniowego, definiujemy funkcje i kompetencje niezbędne do sprawnego zarządzania platformą służącą klientom do wynajmu mieszkań. Nasz zespół tworzą specjaliści z kompetencjami finansowymi, zarządczymi, IT, a także osoby z doświadczeniem w segmencie mieszkaniowym — mówi Łukasz Mazurczak.

Oryginalnym rozwiązaniem organizacyjnym było powierzenie współzarządzania w MVGM w Polsce dwojgu menedżerom. Agnieszka Nowak poprzednio była dyrektoremdużych obiektów handlowych w Polsce i za granicą, a Łukasz Mazurczak kierował w JLL działem zarządzania nieruchomościami biurowymi oraz magazynowymi. W polskich strukturach MVGM kierują oni odpowiednio — zespołem ds. zarządzania obiektami handlowymi oraz odpowiedzialnym za nieruchomości biurowe i magazynowo-logistyczne. Wspólnie odpowiadają natomiast za rozwój firmy m.in. w segmencie mieszkaniowym.

— Wymaga to od nas bardzo dobrej komunikacji. Mamy jasno określony podział kompetencji i odpowiedzialności, ale omawiamy ze sobą decyzje strategiczne, planowanie i rozwój biznesu — mówi Agnieszka Nowak.

OKIEM EKSPERTA

Nieruchomości rozpędzają się powoli

TOMASZ BOJĘĆ , partner zarządzający ThinkCo

W nieruchomościach zmiany nie są rewolucyjne. Realizacja projektów deweloperskich trwa długo, a strategiczne decyzje inwestorów kapitałowych także nie zapadają z dnia na dzień. Dlatego co najmniej dwuletnia perspektywa powstania w Polsce rynku instytucjonalnego najmu mieszkań jest jak najbardziej realistyczna. Już dziś widzimy, że rozwój segmentu mieszkań na wynajem instytucjonalny przyspiesza w postępie geometrycznym, gdy chodzi o pojedyncze obiekty. Spodziewam się, że wkrótce również największe spółki deweloperskie zaczną budować mieszkania na potrzeby segmentu PRS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane