Najem wraca do łask

Od początku wakacji ruch na rynku najmu nieruchomości jest porównywalny do tego sprzed pandemii.

W lipcu i sierpniu liczba poszukujących mieszkanie na wynajem wzrosła o 17 proc. — wynika z najnowszych danych serwisu Otodom. Największą popularnością cieszyły się nieruchomości w Warszawie. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław oraz kolejno: Kraków, Poznań i Łódź.

— Warto podkreślić, że wszystkie miasta to największe ośrodki akademickie w kraju, co potwierdza, jak duży wpływ na rynek nieruchomości ma powrót studentów do nauki stacjonarnej — mówi Jarosław Krawczyk, ekspert serwisu Otodom.

Ruch na rynku najmu potwierdza również Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający Catella Polska, funduszem inwestującym w kraju m.in. w sektor PRS (private rental sektor) oraz posiadającym w swoich zasobach prywatny akademik.

— To, co dzieje się na rynku, jest jednym wielkim szaleństwem. Sierpień i wrzesień to powrót najemców – studentów oraz pracowników firm, którzy pracowali zdalnie, jak też nowo zatrudnianych. Mamy również ogromne zainteresowanie ze strony emigrantów ekonomicznych z Ukrainy i z Białorusi. W naszym projekcie Trio Kraków wszystkie 156 mieszkań jest wynajęte, a nowi najemcy zapisują się na listę oczekujących — podkreśla Dariusz Węglicki.

Miejsca w prywatnym akademiku Catelii w Krakowie również zostały zapełnione w 100 proc.

— Duża część uczelni jeszcze zastanawia się nad systemem nauczania, mimo to studenci decydują się na powrót do akademików. Gdybyśmy mieli dwa razy tyle pokoi, to one również zostałyby wynajęte — twierdzi Dariusz Węglicki.

Działki nadal na radarze

Mimo że najem wyprzedził zainteresowanie gruntami pod zabudowę jednorodzinną i domami, to nadal są one na topie. Przyczyn ich popularności ekspert serwisu Otodom doszukuje się w sposobie, w jaki pandemia przewartościowała potrzeby mieszkaniowe Polaków.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Z naszego sierpniowego raportu, przygotowanego wspólnie z badaczami Uniwersytetu SWPS, wynika, że z powodu przejścia na pracę zdalną część osób zdecydowała się wyprowadzić na obrzeża miasta. Ponad 53 proc. badanych przyznała, że okres pandemii zwiększył ich zapotrzebowanie na bliskość terenów zielonych w niedalekim sąsiedztwie domów i mieszkań, a dla 50 proc. ważna okazała się bliskość terenów rekreacyjnych. To przekłada się na aktywniejsze poszukiwanie działek na sprzedaż — uważa Jarosław Krawczyk.

Jako drugi czynnik wskazuje traktowanie zakupu nieruchomości przez wielu Polaków jako jedną z najbezpieczniejszych obecnie lokat kapitału.

Raz na wozie, raz pod wozem

Jarosław Krawczyk podkreśla, że sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo mocno skorelowana z sytuacją epidemiczną. Potwierdzają to dane — w marcu 2020 r. zainteresowanie działkami na sprzedaż było aż o 160 proc. większe niż w lutym. W czerwcu natomiast, wraz ze zniesieniem części obostrzeń, nastąpił 14-procentowy spadek wobec maja.

— Jeżeli zapowiedzi ekspertów dotyczące czwartej fali pandemii się spełnią, istnieje ryzyko powrotu sytuacji na rynku nieruchomości sprzed kilku miesięcy – podsumowuje Jarosław Krawczyk.

Według Dariusza Węglickiego długoterminowa perspektywa dla rynku najmu, zwłaszcza dla sektora PRS, jest mimo wszystko bardzo dobra.

— W Polsce brakuje kilku milionów mieszkań, a rynek najmu to jedynie 4,5 proc. Dobre prognozy potwierdza choćby kilkanaście tysięcy nowo zakontraktowanych mieszkań z przeznaczeniem na najem długoterminowy. Catella, tak jak inne fundusze, pracuje nad nowymi akwizycjami — podsumowuje Dariusz Węglicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Karpińska

Polecane