Najlepsza lokata daje 9 proc. zysku

Mikołaj Fidziński
opublikowano: 23-05-2012, 00:00

FINANSE OSOBISTE

Niestety, oprocentowanie najlepszych depozytów jest wyraźnie niższe niż kilka miesięcy temu.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na 10 najatrakcyjniejszych lokatach na 6 miesięcy można było zarobić średnio 7,31 proc. brutto. Oznaczało to zysk na rękę w wysokości 148 zł. Dziś taka średnia wynosi tylko 6,03 proc., a zysk jedynie 122 zł. Podobnie jest w przypadku depozytów na wszystkie inne okresy. Niestety, wejście w życie nowych przepisów podatkowych „zabiło” lokaty z dzienną kapitalizacją, które pozwalały omijać podatek od zysków kapitałowych. Gdzie oszczędzać krótkoterminowo? Lokaty na 1 miesiąc nie są godne uwagi, inaczej niż depozyty na 2, 3 czy 4 miesiące. Ich oprocentowanie sięga nawet 9 proc. Produkty ze szczytów rankingów nie są jednak dostępne dla wszystkich i w nieograniczonej ilości. Zarówno najlepsza 2-miesięczna Lokata Wysoki Procent w neoBanku, jak i tylko nieco gorzej oprocentowana kwartalna Pierwsza Lokata w Meritum Banku to jednorazowe depozytydla tych, którzy założą rachunek osobisty w banku. Lokata z Kuponem VI Idea Banku i Lokata z Doradcą w Open Finance to lokaty, na których atrakcyjne oprocentowanie otrzyma się dopiero po spotkaniu z doradcą w oddziale. One, a także Lokata na Start z oferty GetinOnline, są depozytami, które można otworzyć tylko raz. Do ich otwarcia niepotrzebne jest konto osobiste w danym banku. Jeśli ktoś szuka depozytu na nieco dłuższy okres, czyli na 5-8 miesięcy, powinien skierować uwagę na lokaty półroczne.

Najlepszym depozytem jest FM Lokata z oferty FM Banku. Co ważne, jest ona dostępna dla wszystkich, nie tylko dla posiadaczy konta w banku. Podobnie sytuacja ma się z depozytem Lokata Meritum Zysku w internecie od Meritum Banku. W tej instytucji na Lokacie Standardowej Internetowej nieco więcej zarobią jednak posiadacze rachunku. Ponad 6 proc. zarobić można jeszcze w Toyota Banku i Get Banku, ale tam niestety wymagany już jest rachunek osobisty. Na czele rankingu najlepszych depozytów na rok albo prawie rok wielki ścisk.

Najlepszy FM Bank oferuje 6,40 proc., ale na wielu depozytach można zarobić 6-6,10 proc. Najlepsze depozyty obok FM Banku mają Meritum Bank, Santander Consumer Bank, Get Bank, Getin Bank oraz Open Finance. Z lokat na okres 9-12 miesięcy najatrakcyjniejsze są te na rok. W poszukiwaniu lokat na 9 miesięcy warto udać się tylko do FM Banku i Get Banku, po lokatę na 11 miesięcy do tej drugiej instytucji. Depozyty na 10 miesięcy nie zasługują na uwagę oszczędzających.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mikołaj Fidziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu