Czytasz dzięki

Najlepsza passa funduszy ETF od 2009 r.

opublikowano: 09-10-2019, 08:45

W miarę eskalacji globalnych napięć, oznak spowolnienia i spadków na rynkach akcji, coraz więcej inwestorów decyduje się inwestować w złoto. Udziały w tzw. złotych funduszach będących przedmiotem obrotu na giełdach rosną już od 17 dni z rzędu. To najdłuższa taka seria od 2009 r.

Według najnowszego raportu agencji Bloomberg,  całkowita ilość złota „kupionego”  poprzez wspomniane fundusze jest obecnie o jedynie o niecałe 35 ton niższa od rekordowego poziomu z 2012 r. Napływ środków miał miejsce nawet w czasie gdy ceny złota starały się przekroczyć poziom 1500 USD za uncję w ostatnich tygodniach.

Złoto, sztabki
Zobacz więcej

Złoto, sztabki fot. Bloomberg

Notowania kruszcu rosną w 2019 r., w reakcji m.in. na wojnę handlową Stanów Zjednoczonych z Chinami, która szkodzi światowemu wzrostowi, a banki centralne rozluźniają politykę. Wzrost portfela funduszy ETF następuje, gdy inwestorzy obawiają się, że rozmowy na wysokim szczeblu między Waszyngtonem a Pekinem, które mają się odbyć w tym tygodniu, raczej nie doprowadzą do przełomu. Ponadto prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował możliwość kolejnej obniżki stóp procentowych.

Napływy środków do funduszy ETF prawdopodobnie utrzymają się – ocenia bank Citigroup, pozostając przy swojej prognozie wzrostu notowań kruszcu do 1700 USD za uncję w ciągu sześciu do 12 miesięcy. 

Złoto w transakcjach spot handlowane jest w Londynie na poziomie około 1 507 USD za uncję, co oznacza 18-proc. aprecjacje w tym roku. Ceny rosły w ciągu ostatnich czterech kwartałów, osiągając  poziom 1 557,11 USD na początku ubiegłego miesiąca, najwyższy od 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane