Najlepszy styczeń na Wall Street od lat

opublikowano: 31-01-2019, 22:08

Zamykająca pierwszy miesiąc nowego roku sesja na amerykańskich giełdach przyniosła zwyżkę, dwóch z trzech głównych indeksów, ominęła jedynie wskaźnik blue chipów. Inwestorzy wykazywali chęć dalszego uzupełniania portfeli o akcje, do czego zachęciła ich środowa decyzja i stanowisko władz monetarnych odnośnie polityki stóp procentowych w najbliższym okresie.

Większa niepewność towarzyszyła natomiast handlowi udziałami spółek produkcyjnych z dużą ekspozycją na eksport, szczególnie do Chin, w kontekście prowadzonych negocjacji waszyngtońskiej administracji z chińskim rządem odnośnie ceł. 

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

W czwartek szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszył się segment spółek reprezentujących zaawansowane technologie. Dużym wzięciem cieszyły się zwłaszcza akcje Facebooka, które momentami drożały o ponad 12 proc. To efekt reakcji na lepsze niż oczekiwali analitycy wyniki kwartalne internetowego giganta, wskazujące, że reklamodawcy nadal wydają środki na portalu społecznościowym mimo serii głośnych afer m.in. ze sprzedażą danych osobowych.

Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze koncernu GM, największego amerykańskiego producenta samochodów. W przypadku jego walorów kurs zwyżkował nawet o ponad 14 proc. i tu również mieliśmy do czynienia z reakcją na nadspodziewanie dobre wyniki kwartalne.

W przeciwnym kierunku podążała wycena papierów Microsoftu. Graczom nie spodobało się, że przychody ze sprzedaży usług w chmurze okazały się niższe niż rok wcześniej. Pozbywali się więc akcji spółki, mimo, że jej wyniki ogółem przebiły oczekiwania analityków z Wall Street.

Na finiszu sesji indeks DJ IA zniżkował niewiele, bo o 0,06 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał natomiast 0,88 proc., zaś Nasdaq rósł o 1,37 proc.

W skali całego miesiąca, indeksy zakończyły styczeń spektakularnymi wzrostami odpowiednio o:  7,2 proc. w przypadku DJ IA, o 7,9 proc. dla S&P500 i o 9,7 proc. w przypadku Nasdaq. Tak dobrego początku roku amerykańskie giełdy nie miały od lat. W przypadku S&P500 od 1987 r.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu