Najlepszy tydzień waluty Chin od 2005 roku

opublikowano: 20-03-2015, 07:50

Renminbi, czyli popularnie nazywany juan ma szansę zanotować najlepszy tydzień od 2005 roku, kiedy władze w Pekinie zrezygnowały z powiązania chińskiej waluty z dolarem, informuje The Financial Times.

Od poniedziałku juan umocnił się o 1,12 proc. wobec dolara. To jego trzeci wzrostowy tydzień z rzędu i największe umocnienie od waluty USA od 2005 roku. W piątek rano za dolara trzeba było zapłacić 6,1888 juanów, najmniej od pierwszych dni grudnia ubiegłego roku.

Notowania USD/RNB przez ostatnie 5 dni
Zobacz więcej

Notowania USD/RNB przez ostatnie 5 dni

Khoon Goh, strateg rynku walutowego w ANZ uważa, że umocnienie juana to skutek malejących oczekiwań na poszerzenie zakresu dopuszczalnych wahań kursu juana, co miało skutkować wyraźnym osłabieniem chińskiej waluty. Jego zdaniem, juan będzie nadal się umacniać. Ostrzegł jednak „byki” przed zbytnim optymizmem. Przypomniał, że Pekin skarcił w ubiegłym roku spekulantów, którzy pożyczali tanio pieniądze w USA i kupowali walutę Chin, gdzie obowiązywały wyższe stopy. Khoon Goh twierdzi, że należy spodziewać się zmienności „w obie strony” na parze dolar-juan, a popyt generowany przez transakcje zabezpieczające zmiany kursowe będzie przeciwdziałać zbyt dużemu umocnieniu juana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy