Najmocniejsza w tym roku przecena ropy

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 26-11-2021, 17:03

Notowania ropy w piątek mocno tąpnęły schodząc do najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy. Tak drastyczna przecena jest następstwem obaw związanych z odkryciem nowego wariantu koronawirusa, co może negatywnie wpływać na popy na surowiec.

fot. Bloomberg

Wycena amerykańskiej odmiany ropy WTI zapikowała o 10,1 proc. schodząc do poziomu 70,44 USD za baryłkę, podczas gdy wycena benchmarkowej europejskiej odmiany Brent zniżkowało o 9,4 proc. do 74,53 USD/b. W przypadku WTI notowania zeszły już o ponad 10 USD z październikowego maksimum na wysokości 85,41 USD.

Inwestorzy przestraszyli się, że ewentualne nowe ograniczenia, a nawet lockdowny mogą doprowadzić do spadku zapotrzebowania na ropę, m.in. z uwago na zmniejszenie liczby połączeń lotniczych czy restrykcji związanych z przemieszczaniem się ludzi.

Na 2 grudnia zaplanowane jest spotkanie grupy OPEC i jej sojuszników na którym ma być podjęty temat kwot wydobywczych na styczeń i kolejne miesiące. Kartel będzie teraz musiał uwzględnić w swoich decyzjach ryzyko związane z nowym wariantem koronawirusa uwzględniając fakt, że po wybuchu pandemii rynek szybko odnotował nadpodaż rosnącą w tempie 400 tys. baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane