Najszybszy zwrot w dużym mieście

opublikowano: 03-04-2017, 22:00

Kupno apartamentu pod wynajem krótkoterminowy jest drogie, ale często przynosi krociowe zyski.

Czas oczekiwania na zwrot z tego typu inwestycji różni się jednak w zależności o miejscowości. Zaleca się więc inwestorowi, by rozważył przed kupnem lokalu nie tylko, czy go na to stać, lecz także, ile może czekać, by zarobki zaczęły równoważyć poniesione koszty. Na podstawie danych zgromadzonych na stronie HomeToGo.pl, internetowej porównywarki noclegów, wyliczono, ile się czeka na zwrot inwestycji w różnych częściach Polski, i ile średnio trzeba zainwestować w tamtejsze apartamenty. W tej drugiej sprawie nie ma większych niespodzianek. Najwięcej za kupno lokalu pod wynajem trzeba zapłacić w uwielbianym przez turystów Sopocie (11 709 tys. zł za mkw.). Średnia stawka za wynajem 10,41 zł za mkw. i to też najwyższa cena w kraju. Najtaniej można kupić apartament w Szczecinie (około 4,4 tys. zł za mkw.), natomiast najmniej kosztuje wynajem w Białymstoku (4,19 zł/mkw.) i Karpaczu (4,27 zł/mkw.).

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na zwrot z inwestycji, to badanie pokazało, że w cierpliwość muszą się uzbroić przede wszystkim inwestujący w miejscowościach turystycznych o sezonowym charakterze. Na pierwszym miejscu pod tym względem jest Zakopane, gdzie średni czas oczekiwania na zwrot poniesionych kosztów to aż 4,5 roku. Na kolejnym miejscu jest Karpacz (3 lata i 11 miesięcy). Trzecia pozycja wyjątkowo należy do miasta zupełnie niesezonowego, czyli Warszawy. Na zwrot trzeba tutaj poczekać średnio 3 lata i 6 miesięcy. Pierwszą piątkę zamykają Międzyzdroje i Mielno, gdzie wkład zwróci się po około 3 latach. Natomiast na liście miast, w których inwestycja zwróci się najszybciej, są przede wszystkim metropolie. Wyjątkiem jest pierwsze w zestawieniu Pobierowo, czyli wypoczynkowa wieś nadmorska, gdzie inwestycja może się zwrócić już po półtora roku. Drugą pozycję zajmuje Kraków, gdzie poczekać na zwrot trzeba średnio 2 lata i 7 miesięcy. Za Krakowem są Gdańsk i Wrocław (po 2 lata i 5 miesięcy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu