Najtańsze kredyty w historii

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, tym razem aż o 50 pkt. bazowych.

RPP zdecydowała się na znacznie dalej idące niż przewidywali ekonomiści łagodzenie polityki pieniężnej. W rezultacie najważniejsza dla kredytobiorców stopa referencyjna spadła do 3,25 proc. To najniższy poziom od 1998 r., kiedy rozpoczęła się pierwsza kadencja RPP.

Obniżka stóp wpłynie na spadek stawki WIBOR. Dla kredytobiorców oznacza to raty niższe średnio o 30 zł na każde 100 tys. zł zaciągniętej pożyczki. Niektórzy mogą odczuć ulgę dopiero za kilka miesięcy — to zależy od tego jak często ich bank aktualizuje stawki oprocentowania.

Spadający koszt długu może cieszyć nie tylko obecnych, ale i przyszłych kredytobiorców. Bowiem im niższe stopy procentowe, tym większa jest zdolność kredytowa, a banki są skłonne więcej pożyczać. Efekty było widać w ostatnichmiesiącach. W grudniu 2012 r. trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogła pożyczyć od banku na 30 lat przeciętnie 365 tys. zł. Ze wstępnych danych Home Broker za marzec wynika, że w styczniu 2013 r. było to już 382 tys. zł, a po ubiegłotygodniowej obniżce — prawie 403 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać, że wraz z malejącą stopą referencyjną bankom może rosnąć apetyt na zysk i mogą podnosić marże, wówczas efekt obniżki stóp procentowych może nie być już tak odczuwalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane