Najważniejsze - nie mylić pojęć

OPR, WK
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Faktoring i windykacja są często ze sobą mylone, tymczasem to zupełnie różne usługi.

Faktoring i windykacja są często ze sobą mylone, tymczasem to zupełnie różne usługi.

Z usług firm faktoringowych korzystają zazwyczaj przedsiębiorstwa, które mają stałych odbiorców.

Różnica

Podstawową funkcją faktoringu jest finansowanie. Korzystający z usługi przedsiębiorca dostaje pieniądze wcześniej niż zakłada termin zapisany w umowie z jego odbiorcą i minimalizuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta.

Za zaletę faktoringu uważa się jego elastyczność, czyli to, że umożliwia on dostosowanie poziomu gotówki do aktualnego poziomu sprzedaży i potrzeb firmy.

Umowę faktoringową najczęściej zawiera się na czas nieokreślony. Rzadko natomiast stosuje się tę usługę do jednorazowych zamówień.

Do firmy windykacyjnej natomiast, przedsiębiorca zwraca się, gdy chce jak najszybciej odzyskać kwotę, z którą zalega mu dłużnik. Często chodzi o przypadki, gdy termin płatności już minął, a odbiorca wykręca się od zapłaty.

Cena

Ile kosztuje usługa faktoringu? Zwykle kilka procent należności, na jaką była wystawiona faktura. Jednak im większe ryzyko transakcji, tym więcej trzeba zapłacić. Natomiast przy windykacji bierze się pod uwagę głównie: wiek i kwotę należności oraz jej strukturę. Podstawową opłatą jest prowizja, wypłacana pod warunkiem odzyskania należności.

W przypadku firm windykacyjnych, oprócz prowizji klient ponosi też tzw. opłaty negatywne. Dotyczy to spraw zakończonych bez sukcesu. Także gdy klient anuluje zlecenie, zwykle i tak musi zapłacić za działania firm. Przy przekazaniu sprawy do windykacji sądowej pobierana jest także opłata administracyjna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: OPR, WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu