Najważniejszy święty spokój

opublikowano: 01-06-2015, 00:00

Przebywając w kwaterze głównej Fédération Internationale de Football Association (FIFA) w Zurychu, ma się wrażenie osiągnięcia rajskiego świętego spokoju.

Przebywając w kwaterze głównej Fédération Internationale de Football Association (FIFA) w Zurychu, ma się wrażenie osiągnięcia rajskiego świętego spokoju. Imponujący FIFA House wkomponowany w parkowe otoczenie unosi się ponad konfliktami targającymi światem, ale zarazem symbolizuje globalizację — pomnik z futbolówką na wierzchołku tworzą piłkarze wszystkich ras.

Na masztach przy FIFA House łopocą flagi federacji kontynentalnych. UEFA jest samodzielną potęgą finansową, wszystkie pozostałe są na garnuszku FIFA.
Zobacz więcej

DECYDUJE KASA:

Na masztach przy FIFA House łopocą flagi federacji kontynentalnych. UEFA jest samodzielną potęgą finansową, wszystkie pozostałe są na garnuszku FIFA. Jacek Zalewski

Federacja skonstruowana jest na wzór Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale skupia więcej podmiotów. Na kongresie FIFA tylko jeden spośród 209 głosów mają zarówno Niemcy czy USA, jak i Curaćao czy Wyspy Cooka.

Usytuowanie FIFA ponad porządkiem państwowym jest zarówno jej ogromną wartością, jak i kamieniem u szyi. Stykiem raju z przyziemną rzeczywistością są konta w szwajcarskich bankach i przykra konieczność przestrzegania przepisów regulujących transakcje finansowe. Dlatego globalna familia FIFA była tak zszokowana interwencją szwajcarskiej policji, działającej na zlecenie śledczych z USA.

Wykorzystując obecność na kongresie FIFA, czyli w jednym zuryskim hotelu, łapówkarzy z różnych kontynentów uderzono w zaledwie fragment góry lodowej. Ale niezagrożony wybór 79-letniego Josepha Blattera na piątą już kadencję prezydenta federacji potwierdza, że było to jedynie drobne zawirowanie i w FIFA House wraca święty spokój.

Jedynym zagrożeniem może być bunt Union of European Football Associations (UEFA). Wierchuszka naszego kontynentu także nie ma czystych rąk, procedury finansowe w UEFA są jednak niezrównanie bardziej transparentne.

Dla załagodzenia konfliktu nowe/stare władze FIFA natychmiast ogłosiły utrzymanie kontynentalnego przydziału miejsc w finałach mistrzostw świata 2018 w Rosji i 2022 w Katarze, wycofując się z zamiarów ukarania Europy. Mimo to w najbliższą sobotę 6 czerwca, przy okazji finału Ligi Mistrzów, UEFA zbierze się na nieformalnym kongresie i coś spróbuje postanowić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy