Największa przecena od trzech tygodni

opublikowano: 05-09-2017, 22:24
aktualizacja: 05-09-2017, 22:29

Dow Jones spadł we wtorek o 1,1 proc., a S&P500 stracił 0,8 proc. Nasdaq kończył dzień zniżką o 0,9 proc.

Amerykańskie rynki akcji dopiero we wtorek mogły odreagować wydarzenia z weekendu kiedy Korea Północna dokonała szóstej próby nuklearnej i pojawiły się sygnały o możliwości przeprowadzenia przez reżim w krótkim czasie kolejnej próby rakietowej. Dlatego we wtorek doszło do przeceny akcji i ucieczki pieniędzy do „bezpiecznych przystani” obligacji skarbowych, złota i jena japońskiego. Rentowność „dziesięciolatek” USA spadła we wtorek do poziomu z początku listopada, kiedy papiery dłużne jeszcze nie zaczęły tanieć po wyborze na prezydenta Donalda Trumpa. Osłabił się dolar. Dodatkowym czynnikiem, który przecenił amerykańską walutę była gołębia wypowiedź Lael Brainard z Fed, w której przyznała ona iż bank centralny mógł źle zakładać iż niska inflacja jest spowodowana czynnikami przejściowymi i w związku z tym konieczna może być zmiana przyjętej ścieżki podwyżek stóp.

Na zamknięciu spadała wartość wskaźników 7 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej rynek przecenił akcje spółek finansowych (-2,2 proc.), materiałowych (-1,4 proc.) oraz telekomów (-1,1 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały spółki z segmentu energii (0,6 proc.), którym sprzyjał wzrost notowań ropy do najwyższego poziomu od trzech tygodni. Na zamknięciu taniało 68 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones spadły kursy 22. Najmocniej taniały akcje United Technologies (-5,7 proc.) po wiadomości o przejęciu przez spółkę producenta awioniki Rockwell Collins za 23 mld USD. Wyraźnie taniała także spółka ubezpieczeniowa Travelers Companies (-3,7 proc.) oraz bank Goldman Sachs (-3,6 proc.). Najmocniej rosły kursy koncernu naftowego Exxon Mobil (0,8 proc.) oraz dwóch wielkich detalistów: Home Depot (1,4 proc.) i Wal-Mart Stores (1,8 proc.).
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu