Największe firmy na głębokim minusie

GRA
opublikowano: 01-06-2010, 10:38

Wtorkowa sesja zaczyna się krwawo dla blue-chipów. Indeks WIG20 traci 1,7 proc. Średniaki z mWIG40 też tracą, ale „tylko” 0,4 proc.

Liderem sesji jest PolRest, którego akcje zyskują aż 10 proc. Tej zwyżki nie uzasadniają jednak żadne nowe informacje płynące ze spółki, która od dawna jasno komunikuje rynkowi, że jest bankrutem. Warto pamiętać, że wahania jej notowań zdarzają się relatywnie często, a zarząd regularnie dementuje, jakoby sytuacja finansowa się miała poprawić.

Drożeją też papiery Techmeksu (+5,8 proc.). Najwyraźniej inwestorzy wciąż dyskontują wczorajsze wieści o planowanej przez zarząd zmianie formy upadłości z likwidacyjnej na układową.

Słabo radzą sobie akcje Sonelu. Tracą ponad 7 proc., lecz trudno określić przyczynę tych spadków.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Cyfrowy Polsat, który drożeje o 0,5 proc., a najsłabiej – KGHM, który traci ponad 3 proc.

Na ponad 1-proc. minusie jest PGNiG, w którym sporo się dzieje. Gazowa spółka dzisiaj zamierza dzisiaj podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego zakupu akcji prywatyzowanej Energi. Transakcja dałaby wiele synergii, jednak może stanowić ryzyko dla programu działalności podstawowej. Jednocześnie PGNiG negocjuje z Policami kwestię zadłużenia za dostarczony chemicznej spółce gazu (Police są winne PGNiG 134 mln zł).

Na niewielkim minusie jest z kolei PBG (-0,2 proc.). Budowlana grupa ogłosiła, że ma o jedną spółkę mniej. Za 8,45 mln zł sprzedała wszystkie akcje zależnej firmy Infra. Nabywcy nie ujawniono. Wiadomo jedynie, że jest nim osoba fizyczna.

Na wieści o współpracy spokojnie reagują notowania zarówno ATM Grupy (+0,3 proc.), jak i Mirbudu (0 proc.). Spółki pochwaliły się, że Mirbud wybuduje dla ATM Grupy, producenta m.in. serialu „Pierwsza miłość”, nowe studio filmowo-telewizyjne. Wartość projektu to 37 mln zł.

Na lekkim plusie TIM (+0,8 proc.), który wczoraj ogłosił wezwanie na własne akcje. W ten sposób będzie realizować klasyczny buy-back. Spółka chce kupić papiery stanowiące maksymalnie 10 proc. kapitału zakładowego i będzie za nie płacić po 11,1 zł. Wezwanie ruszy 22 czerwca i potrwa do 5 lipca.

Spokojny jest też kurs Zelmera, który planuje wypłatę 0,93 zł dywidendy na akcję, czyli 92 proc. zeszłorocznego zysku netto. Tę propozycję zarządu zaopiniowała już pozytywnie rada nadzorcza. Musi ją jeszcze przegłosować walne zgromadzenie.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największe firmy na głębokim minusie