Należnościowe ABC

MAS
opublikowano: 03-02-2010, 00:00

Zarządzanie należnościami, faktoring, windykacja są często mylone i używane w złym znaczeniu.

Zarządzanie należnościami, faktoring, windykacja są często mylone i używane w złym znaczeniu.

Z badań przeprowadzonych przez Bibby Financial Services wynika, że aż 80 proc. małych i średnich przedsiębiorstw nigdy nie korzystało i nie zamierza skorzystać z faktoringu.

— Te wyniki dowodzą, że w Polsce faktoring jest wciąż mało popularnym narzędziem finansowania. Mimo tego że, według danych Polskiego Związku Faktorów, wartość obrotów faktoringowych w 2009 r. wyniosła ponad 30 mld zł, co w porównaniu z 2006 r. daje wzrost o 76 proc., nadal trzeba edukować przedsiębiorców, wyjaśniać im zasady tego sposobu finansowania — uważa Magdalena Martynowska, dyrektor warszawskiego oddziału Bibby Financial Services.

Wielu przedsiębiorców słabo się orientuje w zagadnieniach z dziedziny zarządzania należnościami i nie ma doświadczenia związanego z tymi usługami. To powoduje szereg pomyłek i nieścisłości w rozumieniu pojęć. Najczęściej popełniane błędy to utożsamianie faktoringu z windykacją, przekonanie o tym, że faktoring jest usługą tylko dla firm o słabej kondycji finansowej i że oferują go wyłącznie banki.

— Przedsiębiorcy w obawie przed utratą dobrych relacji z kontrahentami odrzucają ofertę faktoringu. Twierdzą, że ich klienci stosunkowo dobrze płacą i nie ma sensu podejmować wobec nich działań windykacyjnych. Niejednokrotnie oznaczałoby to dla nich utratę najważniejszych zleceń, a na to nie mogą sobie pozwolić. Trudno powiedzieć, skąd się bierze mylenie faktora z firmą windykacyjną — zastanawia się Magdalena Martynowska.

Żeby rozwiać niektóre wątpliwości, przedstawiamy słowniczek najważniejszych pojęć związanych z należnościami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane