Należy zacząć od rozpoznania

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 13-12-2006, 00:00

Przy wyborze dostawcy BI pomagają referencje. Użyteczne są również rankingi publikowane przez wyspecjalizowane firmy monitorujące branżę IT.

Wybór najlepszego dostawcy systemu business intelligence (BI) to problem, który może spędzać sen z powiek. Można go jednak rozwiązać. Nim jednak rozpoczniemy poszukiwania, należy się zastanowić, do czego BI jest potrzebny.

— Główną rolę winny odgrywać czynniki biznesowe, czyli to, do jakich celów chcemy zastosować platformę BI, jaki model architektury IT przejęliśmy, z jakich systemów zasilana będzie oraz jakie metody wizualizacji oferuje. W przypadku takiego systemu niebagatelna jest rola wydajności i skalowalności, bo nietrudno sobie wyobrazić, że może on obsługiwać analitykę billingową bądź logistyczną. Wszystkie te czynniki razem wzięte dają obraz tego, do czego należy zmierzać i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu — mówi Jacek Bugajski, dyrektor do spraw technologii biznesowych SAP Polska.

Stary czy nowy

Kiedy przedsiębiorca wie już, czego potrzebuje, powinien rozejrzeć się za dostawcą.

— Sadzę, że średnie i małe firmy w pierwszej kolejności muszą porozmawiać ze swoim dostawcą ERP, który powinien przedstawić przynajmniej kilka różnych narzędzi w zależności od potrzeb analitycznych klienta. Firmy większe i korporacje, w których budżet nie będzie najważniejszym kryterium wyboru, mogą poszukać systemu szytego na miarę wśród firm, które specjalizują się w dostarczaniu systemów BI i nie są związane z żadnym dostawcą ERP — twierdzi Marcin Sokołowski z firmy Epicor Software Poland.

Przy poszukiwaniach trzeba zwrócić uwagę na pozycję firmy na rynku oraz jej renomę.

— Istotne jest też doświadczenie konsultantów. Pozwoli to pozyskać wiedzę, która została wcześniej wypracowana i daje większą szansę na uniknięcie błędów — przekonuje Daniel Porzycki, menedżer z departamentu zarządzania DGA, firmy zajmującej się doradztwem gospodarczym.

Pomocne rankingi

Informacje o dostawcach można znaleźć m.in. u wyspecjalizowanych firm badających rynek IT.

— Liczących się dostawców systemów jest niewielu. Można ich policzyć na palcach jednej ręki. Są to firmy o międzynarodowym zasięgu. Pewną miarą ich wiarygodności oraz doskonałości rozwiązań jest miejsce w rankingach Gartnera. Niemniej są tam umieszczane rozwiązania dla większości małych i średnich przedsiębiorstw niedostępne. Ostatnimi czasy w Polsce pojawiło się dość dużo dostawców regionalnych. Oferują oni rozwiązania informatyczne, często używając nazwy BI. Z weryfikacją tych podmiotów jest znacznie trudniej. W tym przypadku możemy zdać się głównie na referencje oraz bezpośrednią ocenę prezentowanych propozycji rozwiązań — tłumaczy Daniel Porzycki.

Najważniejsze referencje

Eksperci przyznają, że najważniejszą wskazówką przy wyborze dostawcy są referencje.

— Referencje udzielone przez poprzednich klientów powinny weryfikować doświadczenia dostawcy zarówno w znajomości sektora, jak i samej technologii. Taką wiedzę zdobywa się nie na szkoleniach, ale przez realizację konkretnych projektów dla danych typów klientów. Dobrze jest zwrócić uwagę na kontynuację współpracy. Wysoko oceniany dostawca systemów BI zwykle nie kończy współpracy po realizacji jednego zlecenia — twierdzi Krzysztof Migdał z Infovide-Matrix.

Nie wystarczy jednak polegać na referencjach dostarczonych przez dostawcę. Warto samemu chwycić za telefon i je sprawdzić.

— Ważne, by porozmawiać z takim klientem, który wykorzystuje narzędzia przynajmniej w podobny sposób i w takim zakresie, w jakim my planujemy to robić — zauważa Marcin Sokołowski.

Taka rozmowa to istna kopalnia informacji na temat dostawcy oraz samego wdrożenia.

Wojciech Chmielarz Ļ

w.chmielarz@pb.pl % 022-333-99-35

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu