Napór popytu na GPW nie ustaje

Waldemar Borowski
opublikowano: 27-11-2008, 17:20

Po czwartkowych notowaniach jedno już można powiedzieć o tym tygodniu na naszym parkiecie, poza oczywiście istotnym odsunięciu się od minimów bessy. GPW stała się bardziej przewidywalna, a to oznacza zwiększenie się kapitału inwestorskiego, kosztem spekulacyjno-hazardowego.

Dzisiejsza sesja w Warszawie, z uwagi na brak istotnych danych oraz świąteczną przerwę na Wall Street,  z góry skazana była na niezbyt duże obroty i zmniejszoną dawkę emocji. GPW  niczym dzisiaj nie zaskoczyła i skrupulatnie realizowała wzrostowy scenariusz na początku handlu. WIG20 na otwarciu wzrósł o 1,72 proc., a byki testując poziom 1800 pkt. szybko podkreśliły swoją przewagę.  Bardzo dobrze zachowywał się kurs KGHM, który wraz z PKN Orlen stał się motorem ciągnącym indeks blue chipów do góry. Wiara inwestorów w lubiński kombinat ponownie się zwiększa, na skutek kroków podejmowanych w Chinach w celu podtrzymania szybkiego tempa rozwoju. Dalekowschodnie mocarstwo generuje bardzo znaczącą część popytu na miedź, a program stymulacji chińskiej gospodarki, w dużym stopniu opiera się na ułatwieniach w  budownictwie i to może oznaczać, że dołki cenowe tego surowca już się wyraźnie nie pogłębią. Jednak największe wzrosty były udziałem deweloperów. Polnord i GTC dały już zarobić kilkadziesiąt procent tym akcjonariuszom, którzy kupili ich walor 5 dni temu.

W drugiej części notowań, zgodnie z oczekiwaniem, podaż złapała drugi oddech i udało jej się zepchnąć WIG20 na minima sesji, ale to było wszystko na co ją było stać. Udany finisz byków podniósł WIG20 o 1,28 proc. głównie dzięki bankom, KGHM i deweloperom. Na drugim biegunie znalazł się mocno spadający Polimex MS oraz TP SA i słabnący w drugiej fazie PKN Orlen.  Na szerokim rynku, przy ponownie symbolicznych obrotach, bardzo negatywnie zaprezentował się Warimpex, który przed sesją przedstawił rozczarowujący raport kwartalny. Prawdziwy rollercoaster odbywa się na kwotowaniach Immoeastu, który stał się od pewnego czasu ulubioną spółką spekulantów. Z kolei na walorach Olympic doszło do znaczącej transakcji, ostro przeceniającej  kurs tego estońskiego operatora kasyn. Najwyraźniej większe partie akcji niektórych firm nadal nie mogą znaleźć kupców mimo 80-90 proc. spadków na wartości.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Komentatorzy giełdowi, praktycznie wszystkich parkietów na świecie, zauważają u siebie podobne zjawisko. Inwestorzy wyraźnie podzielili się na dwa obozy. Jedni uczestnicy rynków są przekonani, że agresywna polityka banków centralnych i bodźce finansowe stosowane przez rządy w dalszej perspektywie owszem pomogą wyjść gospodarkom z depresji, ale najbliższe miesiące pokażą pogłębienie się kryzysu. Drudzy uważają, że ceny akcji zdyskontowały już spadek wydatków konsumentów i pogorszenie się wyników firm, a obecnie jesteśmy w najgłębszej fazie kryzysu.  Lekka przewaga tych drugich skutkuje odreagowaniem indeksów, ale nawet ta pierwsza grupa nie oczekuje już nowych rekordów bessy.

Jutro na parkiet powrócą amerykańscy inwestorzy. Jednak skrócona sesja oraz zakończenie miesiąca przeczyłoby tezie o znaczącej przecenie nowojorskich indeksów i nawet jeśli bardziej prawdopodobny jest czerwony finisz, to  duże minusy nie mają większych szans na realizację. Z tego samego powodu polskie fundusze mogą powalczyć o podreperowanie swojego wizerunku. Istotnym zagrożeniem, dla posiadaczy akcji, jest spore prawdopodobieństwo realizacji zysków na azjatyckich giełdach.

W piątek gracze będą też oczekiwać decyzji jaką podejmie kartel OPEC na spotkaniu w Kairze. O ile poprzednio większość analityków nie oszacowała należycie determinacji producentów ropy, to teraz ponosi ich fantazja i mówią o cięciu produkcji rzędu 1,5 mln baryłek dziennie. Tymczasem istniej nawet możliwość, że OPEC wstrzyma się z decyzją do swojego rutynowego, grudniowego posiedzenia, a jeśli  zmniejszy wydobycia już teraz, to o 0,5-1 mln baryłek, a to akurat może być czynnikiem sprzyjającym akcjom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane