Naprawa pozwala uratować firmę

Arkadiusz Rojek
17-03-2003, 00:00

Najważniejszą nowością, która znalazła się w prawie upadłościowym uchwalonym 28 lutego przez Sejm, jest postępowanie naprawcze. Pozwoli ono uratować firmę, która wpadła w kłopoty, przed likwidacją.

Postępowanie naprawcze ma wszczynać sam przedsiębiorca, poprzez złożenie do sądu odpowiedniego oświadczenia. Musi do niego załączyć dokumenty określone w ustawie wraz z planem naprawczym. Sąd może w ciągu 14 dni zakazać wszczęcia postępowania, jeżeli oświadczenie złożono z naruszeniem ustawy lub zawarte w nim albo w załączonych dokumentach dane czy oświadczenia są nieprawdziwe. Jeśli to nie nastąpi, postępowanie naprawcze biegnie od momentu ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz dwóch dziennikach, ogólnopolskim i lokalnym.

Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek, jeżeli jest zagrożony niewypłacalnością, czyli jeśli mimo wykonywania zobowiązań będzie oczywiste, że w niedługim czasie stanie się niewypłacalny. Pozostawienie oceny tego samym przedsiębiorcom, przy braku wstępnej kontroli sądu, niewątpliwie może niektórych skłonić do próby poprawienia sytuacji finansowej kosztem wierzycieli, mimo że mają zdolność płatniczą.

Po wszczęciu postępowania, na czas jego trwania, sąd ustanowi dla przedsiębiorcy nadzorcę. Może też powołać biegłego, aby ustalił stan przedsiębiorstwa-dłużnika. Sytuacja nadzorcy w postępowaniu naprawczym jest inna, niż w upadłościowym, gdyż to przedsiębiorca zawiera z nim umowę-zlecenie o wykonywanie czynności nadzorcy i wypłaca mu wynagrodzenie.

W czasie postępowania przedsiębiorca powinien, przy akceptacji większości wierzycieli uprawnionych do uczestnictwa w zgromadzeniu, posiadających łącznie dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności, zrestrukturyzować zobowiązania, majątek i zatrudnienie. Jeżeli postępowanie naprawcze prowadzi mały lub średni przedsiębiorca, ma on na zawarcie układu z wierzycielami trzy miesiące, natomiast duży — cztery (według nowych regulacji postępowanie układowe będzie przeprowadzone w ramach upadłościowego, pod ścisłym nadzorem sądu).

Jeśli przedsiębiorca spróbuje wykorzystać postępowanie dla oszukania wierzycieli, spotka go sankcja w postaci podwójnych odsetek ustawowych za okres naprawczy.

Nadużywanie, utrudnianie procesów upadłościowych, doprowadzanie przedsiębiorstwa do upadłości sankcjonowane będzie zakazem prowadzenia działalności gospodarczej do 10 lat oraz karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Naprawa pozwala uratować firmę