Czytasz dzięki

Nasdaq zakończył tydzień spadkiem

opublikowano: 07-08-2020, 22:37

Dow Jones kończył sesję wzrostem o niespełna 0,2 proc., a w przypadku S&P500 nie przekroczył on 0,1 proc. Dla obu indeksów był to szósty wzrost z rzędu. Nasdaq przerwał serię siedmiu wzrostów z rzędu i tracił na zamknięciu 0,9 proc.

Na amerykańskich rynkach akcji wydarzeniem dnia była w piątek publikacja danych o rynku pracy w lipcu. Odczyt był lepszy niż oczekiwano, ale reakcja rynku była negatywna. Tłumaczono to tym, że w sumie pokazał wyhamowanie dynamiki wychodzenia z kryzysu. Wyjaśniano to także w ten sposób, że lepsze niż oczekiwano dane zmniejszają presję na Biały Dom i Demokratów, aby dogadali się w sprawie przedłużenia wsparcia finansowego dla Amerykanów najmocniej dotkniętych przez kryzys. Faktycznie, piątkowe rozmowy sekretarza skarbu z liderami Demokratów zakończyły się brakiem porozumienia. Steven Mnuchin zasugerował, że prezydent Donald Trump rozważy obecnie podjęcie jednostronnych działań i może to się stać już podczas weekendu. Negatywnie na rynek wpływały także doniesienia dotyczące konfliktu amerykańsko-chińskiego. Poza sprawą ewentualnego wyrzucenia z amerykańskiego rynku TikToka i WeChat, w piątek w trakcie sesji USA ogłosiły objęcie sankcjami licznej grupy oficjeli z Chin i Hongkongu. Z pozytywnych impulsów, które pojawiły się w piątek, można wskazać wiadomość o pierwszym w tym roku wzroście kredytu konsumenckiego w czerwcu i co ważniejsze, przesądził o tym wzrost kredytu nieodnawialnego. 

Zobacz więcej

Reuters/Forum

W piątek wyraźnie umacniał się dolar. Nie sprzyjało to notowaniom złota, którego kurs spadł o 2 proc., ale utrzymał się powyżej 2000 USD. Staniała także ropa i obligacje skarbowe USA.

Na zamknięciu rosły kursy 70 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek finansowych (2,2 proc.), spółek użyteczności publicznej (1,8 proc.) i przemysłowych (1,7 proc.). Najsłabszymi segmentami były usługi telekomunikacyjne (-0,05 proc.), dyskrecjonalne dobra konsumpcyjne (-0,3 proc.) oraz  IT (-1,6 proc.).

Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 19. Najmocniej rosły kursy American Express  (3,4 proc.), Travelers Companies (3,2 proc.) i Raytheon Technologies (2,3 proc.). Najmocniej taniały  Boeing  (-1,3 proc.), Microsoft  (-1,8 proc.) i Apple (-2,45 proc.).

Na Nasdaq na zamknięciu liczba taniejących spółek była zbliżona do drożejących. Spośród technologicznych blue chipów z grypy FAANG rósł tylko kurs Facebooka (1,2 proc.). Najmocniej taniały akcje Netflixa (-2,8 proc.).  
 
 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane