Nasdaq znów nie wytrzymał presji

Wtorkowa sesja na amerykańskich parkietach toczyła się w nerwowej atmosferze.

Podgrzewały ją przede wszystkim doniesienia z Europy. W kalendarium zabrakło prezentacji istotnych danych makro, dlatego też uwaga handlujących skupiona była również na informacjach ze spółek.

Rynek spółek reprezentujących tradycyjne sektory gospodarki, mimo obaw związanych z rozprzestrzenianiem się kryzysu zadłużeniowego w eurolandzie, starał się bronić przed przeceną. Znacznie gorzej było w segmencie spółek high-tech, na rynku Nasdaq, który poddawał się korekcie.

Wzrost nerwowości to w głównej mierze „zasługa” agencji S&P, która zagroziła obniżeniem ratingu nie tylko wszystkim członkom strefy euro, w tym nawet tym posiadającym topową ocenę AAA, ale też samemu funduszowi ratunkowemu EFSF.

Dobrze radziły sobie we wtorek papiery 3M, jednego z największych na świecie konglomeratów. Firma przedstawiła prognozę sprzedaży na przyszły rok oczekując, że wyniesie ona od 30,2 do 31,5 mld USD. Średnia prognoz analityków wynosi z kolei 30,6 mld USD.

Równie udany dzień mieli akcjonariusze General Electric. Wycena akcji tego swoistego barometru koniunktury panującej w amerykańskiej gospodarce rosła momentami sporo ponad 2 proc. To zasługa podwyższenia rekomendacji przez analityków Stanford C. Bernstein. Zalecają oni przeważanie walorów, wobec wcześniejszej oceny na poziomie „zgodnie z rynkiem”.

Pod koniec dnia doszło do chwilowej poprawy klimatu inwestycyjnego. Stronę popytową wsparła informacja opublikowana przez Financial Times, że Unia Europejska pracuje nad podwojeniem wartości funduszu ratunkowego dla eurolandu. Niestety, impuls był tylko chwilowy.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks Dow Jones zyskiwał 0,43 proc. Wskaźnik S&P rósł o 0,11 proc. Nasdaq zniżkował zaś o 0,23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Nasdaq znów nie wytrzymał presji