NASK: liczba domen ".pl" w 2008 r. przekroczyła 1,3 mln

PAP
opublikowano: 13-01-2009, 15:59

Liczba domen internetowych z końcówką ".pl" utrzymywanych w rejestrze NASK w końcu 2008 r. osiągnęła ponad 1,3 mln - wynika z raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

NASK poinformował, że rok 2008 był przełomowy dla polskiego rejestru domen internetowych. Na koniec grudnia - przy rocznym wzroście 73,5 proc. - osiągnięty został rekordowy poziom ponad 1,3 mln zarejestrowanych nazw stron internetowych z końcówką ".pl", co lokuje Polskę na piątym miejscu wśród krajów Unii Europejskiej i na dziesiątym miejscu w świecie.

Zdaniem NASK, w kilku rozwiniętych gospodarczo krajach (wśród nich są: Japonia, Korea, Francja i Hiszpania) liczba domen przypadających na 1000 mieszkańców jest znacznie mniejsza niż w Polsce, a tempo wzrostu rejestracji niewielkie.

Liczba domen z końcówką .pl utrzymywanych w rejestrze NASK w końcu 2007 r. wyniosła ok. 762 tys. Na koniec pierwszego kwartału 2008 r. było ich ponad 1 mln, a trzeci kwartał zakończył się wynikiem ok. 1,2 mln.

W opinii Andrzeja Bartosiewicza, kierującego działem domen organizacji, przy zakładanym przyroście kwartalnym na poziomie 9 proc. można spodziewać się na koniec 2009 roku ok. 1,85 mln domen. Zgodnie z prognozą, w tym roku codziennie będzie rejestrowanych 1800 - 2000 nowych domen.

Największy udział w rynku obsługi domen w czwartym kwartale 2008 r. miała firma Home.pl (27 proc.). Tuż za nią uplasował się NetArt (24 proc.). Poniżej 10-proc. udział w rynku zanotowały firmy: AZ.pl, Consulting Service, Dinfo Systemy Internetowe, DomainMaker, Michau Enterprises, Onet.pl, Key-Systems i Grupa Adweb.

Zdaniem NASK, sytuacja rynkowa, w której na rynku działają dwa duże podmioty i osiem mniejszych "zapewnia dobry zrównoważony rozwój całego rynku domen w Polsce".

NASK to jednostka badawczo-rozwojowa, która pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych z końcówką ".pl". Jest także operatorem sieci transmisji danych i oferuje rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu, administracji i nauki. W ramach NASK działa zespół CERT Polska (ang. Computer Emergency Response Team) - zespół reagowania na zagrożenia w sieciach komputerowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane